Język polski i literatura

Główni bohaterowie Opowieści wigilijnej

Bohaterowie Opowieści wigilijnej to zarówno postaci realistyczne, jak i fantastyczne. Sporo bowiem w tej historii duchów. Głównym bohaterem Opowieści wigilijnej jest jednak niewątpliwie Ebenezer Scrooge.

Postaci Opowieści wigilijnej, mimo że o XIX-wiecznym rodowodzie, są bardzo aktualne w swojej wymowie.  

Główny bohater Opowieści wigilijnej – Ebenezer Scrooge

W Opowieści wigilijnej Scrooge jest niewątpliwie najważniejszą postacią. To jego historię przede wszystkim oglądamy, jego przemiany doświadczamy. Wszystkie inne postaci pojawiają się ze względu na niego. Ebenezer Scrooge to właściciel kantoru, który jest skąpy, nieżyczliwy, bardzo surowy, wobec siebie i innych. W trakcie akcji okazuje się, że w dzieciństwie sam był odrzucony i samotny, i tak zamknął się w sobie, że nikogo nie był gotów do siebie dopuścić. Wieczór wigilijny na szczęście to zmienił i Ebenezer przeszedł ogromną przemianę.

Opowieść wigilijna – postacie realistyczne 

Drugoplanowe postacie Opowieści wigilijnej to:

  • Fred – siostrzeniec Scrooge’a, który mimo niechęci stryja w święta co roku zaprasza go do siebie, jest radosny, roześmiany, mimo niełatwego życia. 
  • Żona Freda – młoda, ładne, życzliwa kobieta, która przepięknie grała na harfie. 
  • Bob Cratchit – kancelista u Scrooge’a, żona nazywała go Robertem, bardzo uczciwy, rzetelnie pracujący, posiadający dzieci, na których potrzeby stara się zarobić; ojciec Małego Tima – chorującego i poruszającego się o kulach.

Zobacz także: Opowieść wigilijna: streszczenie i plan wydarzeń

Duchy w Opowieści wigilijnej

Główni bohaterowie Opowieści wigilijnej to także duchy:

  • Marley – przyjaciel i partner biznesowy kupca, który zmarł 7 lat wcześniej, a teraz pojawia się jako duch; chce, aby Scrooge nie skończył tak jak on – chciwy i samotny; 
  • duch przeszłości – Opowieść wigilijna dzięki jego obecności tłumaczy, dlaczego Scrooge zachowuje się tak, a nie inaczej
  • duch tegorocznego Bożego Narodzenia – pokazuje bohaterowi, jak wygląda wigilijny wieczór obok niego 
  • duch przyszłości – pokazuje, do czego Scrooge może doprowadzić.