Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo coś, co wymaga odwagi lub wykazać się wytrwałością w jakimś postanowieniu i działaniu.

Najlepszym czasem na sprawdzenie swojej silnej woli jest adwent. W Kościele wiąże się on z oczekiwaniem na przyjście Zbawiciela i jest czasem wstrzymywania się od wielu przyjemności. I dlatego właśnie adwent to czas, kiedy warto podjąć wyzwanie, a ważne jest to, że na koniec zawsze czeka nas nagroda – Boże Narodzenie.

Jak przeżyć adwent z postanowieniem? Praca nad sobą

Oczywiście adwent nie oznacza, że musimy żyć tylko o chlebie i wodzie. Jest to przecież czas radosnego oczekiwania, więc postanowienie adwentowe nie musi być nieprzyjemne. Nie powinniśmy też na początku dawać sobie bardzo trudnego wyzwania, ponieważ niełatwo jest go dotrzymać, a takie niepowodzenie na początku może bardzo zniechęcić do podejmowania następnych wyzwań.

Najbardziej popularnym postanowieniem adwentowym dla dzieci jest na pewno ograniczenie słodyczy. Jeśli jest to twoje pierwsze postanowienie adwentowe, to lepiej nie zaczynaj od zupełnej rezygnacji z łakoci, bo może to być zbyt trudne. Najlepiej będzie, jeśli ustalisz sobie, że np. tylko po obiedzie zjesz jedną cząstkę słodyczy (np. z kalendarza adwentowego). Innym ciekawym postanowieniem jest ograniczenie korzystania z telefonu, komputera czy oglądania telewizji. Możesz np. ustalić sobie, że codziennie od 16 do 19 odstawisz urządzenia elektroniczne.

Jak dobrze przeżyć adwent z pozytywnym postanowieniem? Poprawa własnych wyników

Bardzo fajne są też postanowienia adwentowe, w których chcesz poprawić własne niedoskonałości lub popracować nad tym, z czym miewasz kłopot, co jest dla Ciebie trudne. Świetnym przykładem są: 

  • ćwiczenia sportowe. W czasie adwentu możesz zrobić zobowiązanie, że codziennie rano albo po południu będziesz ćwiczyć przez pół godziny. 
  • codzienna godzina czytania. Oczywiście jest to postanowienie dobre dla osób, które nie są fanami książek. 
  • poprawienie ocen w szkole;
  • opiekowanie się zwierzętami (własnymi lub w schronisku);
  • pomoc w sprzątaniu domu przed świętami (gruntowne sprzątnięcie własnego pokoju to minimum).

Jak dobrze przeżyć adwent pomagając innym?

Adwent to również idealny czas, aby dać coś od siebie innym. W przypadku dzieci i młodzieży nie chodzi tu o pieniądze, a o zaangażowanie w pomoc innym. W adwencie możesz pomóc:

  • rodzeństwu lub kolegom w nauce;
  • samotnym sąsiadom w przedświątecznych zakupach lub porządkach;
  • rodzicom w zajęciach, na które brakuje im czasu np. w sprzątaniu w szafkach czy prasowaniu albo posprzątaniu wybranej części mieszkania;
  • innym dzieciom, które są w gorszej sytuacji niż ty – przejrzyj  zabawki, którymi możesz się z nimi podzielić, sprawdź, czy wyglądają jak nowe, zapakuj i wspólnie z rodzicami zawieź do punktu zbiórki dla potrzebujących;
  • innym potrzebującym – możesz wziąć udział w akcji charytatywnej, np. kiermaszu i przygotować ozdoby lub ciasta, których sprzedaż zasili kasę na rzecz osób potrzebujących. Jest wiele większych i mniejszych akcji charytatywnych – w szkołach, domach kultury czy przy kościołach.

Podaruj swój czas rodzinie

Postanowienie adwentowe, które wybierzesz, może też dotyczyć całej rodziny. Jeśli odciążysz rodziców w codziennych obowiązkach, zyskają więcej czasu, by spędzić go wspólnie na rodzinnych przyjemnościach – zaproponuj w weekend wspólny spacer lub wieczorny seans gier planszowych. Dobrą zabawą jest też pieczenie pierniczków lub szykowanie ozdób świątecznych.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…