Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego roku kalendarzowego planuje wprowadzenie zmian, które poprawią nasze życie, lub pomogą nam się rozwijać. Jak jednak sprawić, aby nie była to lista marzeń, a realnych celów i osiągnięć?

 Postanowienia na nowy rok mogą być konkretnym planem działania albo zabawą. Zależy to tylko od ciebie. 

Postanowienia noworoczne – lista życzeń czy konkretny plan?

Noworoczne postanowienia mogą robić nie tylko osoby dorosłe. Dzieci i młodzież również. Wiele osób robi postanowienia noworoczne na wesoło i nie przywiązuje się do nich zbytnio. Najczęściej też nic z nich nie spełnia. Jeśli jednak naprawdę chcesz coś osiągnąć, przygotuj plan na nowy rok i napisz w nim, co chcesz zmienić, poprawić lub zrobić. Jeśli zaplanujesz działania w czasie, a potem będziesz je konsekwentnie realizować, to zobaczysz ich efekty i poczujesz satysfakcję że udało ci się osiągnąć cel i spełnić marzenia

Lista postanowień noworocznych – czego może dotyczyć?

Postanowienia noworoczne dla dzieci i młodzieży mogą dotyczyć bardzo wielu spraw. Możesz zaplanować, że chcesz mniej czasu poświęcać na gry komputerowe, a więcej na naukę języka obcego lub sport np. naukę jazdy na rolkach albo treningi piłkarskie. A może chcesz uzbierać pieniądze na sprzęt elektroniczny, nauczyć się grać na gitarze lub umieć panować nad emocjami. Każdy pomysł jest dobry, jeśli poprawi twoje życie. 

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Obserwując dorosłych, można zauważyć, że dotrzymanie postanowień noworocznych to w wielu przypadkach bardzo trudne zadanie. 

  • Jest to oczywiście w dużej mierze kwestia silnej woli i przekonania do postawionych sobie celów. 
  • Ważna jest jednak ich liczba – lepiej skupić się na 2-3 zadaniach, zamiast formułować listę 10 czy 20; im więcej sobie narzucisz, tym większe ryzyko, że nie dasz rady dotrzymać wszystkiego. 
  • Realny plan rozpisany w czasie to podstawa – jeśli podzielisz cel na mniejsze kroki z konkretnymi efektami, łatwiej ci będzie sprawdzać postępy i motywować się do działania. Chcesz kupić wymarzony sprzęt? Sprawdź ile kosztuje, podziel tę kwotę na miesiące i pomyśl, jak możesz ją zarobić lub dorobić do kieszonkowego. 
  • Zainstaluj aplikację do postanowień, która będzie ci przypominać o działaniach.
  • Poszukaj wsparcia – u rodziców, opiekunów, kolegów, może nauczycieli. Podziel się swoimi planami. Poczucie, że ktoś ci kibicuje zawsze pomaga.
Polecane artykuły
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Metoda 5 razy dlaczego – na czym polega? Jakie ma zasady?

5 razy dlaczego to metoda, którą bardzo chętnie posługują się różnego…
AktualnościHobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…