CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla potrzebujących. Poznaj największe rekordy finansowe WOŚP.

Wszystko zaczęło się w 1993 roku, kiedy dość spontaniczną akcję zbierania funduszy na pomoc dzieciom z chorobami serca zorganizował Jerzy Owsiak. Na pewno nie spodziewał się, że akcja będzie miała taki rozmach i rozwijać się będzie z roku na rok. W kolejnych latach zbierano m.in. na ratowanie noworodków czy dzieci, które uległy wypadkowym. Przy okazji każdego finału WOŚP organizuje wiele ciekawych aukcji

Rekordy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Praktycznie każdy kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przynosi nowy rekord pozyskanych środków. Pierwszy finał przeprowadzono jeszcze przed denominacją naszej waluty, a w przeliczeniu na obecne pieniądze zebrano 2 422 465 zł. Po raz pierwszy kwotę 10 milionów przekroczono w 1998 roku, a zebrano wtedy dokładnie 12 498 909 zł. W ciągu kolejnych 20 lat kwota uzyskana w ramach finału zwiększyła się 10. krotnie, a miało to miejsce w trakcie finału w 2018 roku, kiedy pozyskano 126 373 804 zł. Kolejny niezwykły rekord WOŚP uzyskał w 2021 roku, kiedy to zebrano aż 210 813 830 zł. Skoro w kolejnych latach rekord był poprawiany, to ile zebrano na WOŚP 2022? W ubiegłym roku (2022) na okulistykę dziecięcą pozyskano aż 224 376 706 zł. Na wynik finału 31 finału WOŚP jeszcze czekamy.

Za nami już 31 finałów, a w tym czasie WOŚP udało się zebrać ponad 1,75 mld złotych, za które zakupione zostało dotąd blisko 69 tys. urządzeń.

Zobacz także: WOŚP i Caritas – idea i sposób działania

Najciekawsze licytacje WOŚP

W trakcie finałów WOŚP pieniądze można przekazywać do puszek lub przelewać bezpośrednio na konto Orkiestry. Inny sposobem jest udział w specjalnych aukcjach, a do najciekawszych licytacji WOŚP w 2023 roku należą:

  • Przekazana przez Igę Świątek rakieta tenisowa, którą wygrała turnieje Roland Garros i US Open. Sportsmenka przekaże nagrodę zwycięzcy licytacji w trakcie jednego ze spotkań na Roland Garros 2023. Licytacja cieszy się ogromną popularnością, a już w połowie stycznia osiągnęła kwotę ponad 250 tys. zł.
  • Viki Gabor wystawiła na aukcję WOŚP udział w jej teledysku.
  • TVN i Hubert Urbański wystawili na licytację WOŚP współprowadzenie jednego z odcinków teleturnieju „Milionerzy”.
  • Jedną z najciekawszych licytacji WOŚP zaproponował aktor Andrzej Grabowski, który zaoferował, że zwycięzcy aukcji… odkurzy mieszkanie. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  – inne ciekawostki 

Poza rekordami finansowymi WOŚP i najciekawszymi aukcjami warto poznać jeszcze kilka interesujących informacji o WOŚP:

  • Cały zakupiony sprzęt w ramach działania WOŚP przekazywany jest wyłącznie do placówek, które mają podpisaną umowę z NFZ całkowicie za darmo, ale pod warunkiem, że sprzęt nie będzie wykorzystywany do badań odpłatnych.
  • W trakcie finału Orkiestry można wylicytować specjalne złote serduszka, które wytapiane są z łańcuszków, kolczyków czy pierścionków przekazanych w poprzednich finałach. Najdroższe serduszko ze złota wylicytowano za ponad milion złotych.
  • Orkiestra gra nie tylko dla potrzebujących w Polsce – w maju 2013 roku Fundacja przekazała 125 maszyn Braille’a, niewidomym dzieciom z Rwandy.

Fot: Wikipedia + materiały prasowe

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…