AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej historia zaczęła się 3 stycznia 1993 roku, kiedy to Jerzy Owsiak zorganizował pierwszą zbiórkę w ramach WOŚP na pomoc dzieciom z wrodzonymi wadami serca. 

Co roku w styczniu organizowany jest kolejny tzw. finał WOŚP, a w 2023 roku zebrane środki przeznaczone zostaną na walkę z sepsą. Największymi bohaterami, bez których Orkiestra nie mogłaby istnieć są wolontariusze WOŚP, którzy bez względu na pogodę rok w rok kwestują w całej Polsce. Dowiedz się jak zostać wolontariuszem WOŚP.

Od ilu lat można być wolontariuszem WOŚP i Caritas?

Wolontariat, nie tylko w ramach WOŚP to bardzo szlachetna praca. Ktoś, kto ją wykonuje, niesie pomoc innym, nie oczekując za to żadnej zapłaty. Do najbardziej znanych wolontariuszy należą ci, którzy zbierają fundusze w czasie kolejnych finałów WOŚP. Równie ważną rolę odgrywają wolontariusze i darczyńcy Caritas. Jeśli chcesz zostać jednym z nich, musisz najpierw wiedzieć jak zostać wolontariuszem zgodnie z przepisami prawa. Zasady wolontariatu w Polsce określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa nie określa dolnej granicy wieku, która pozwala zostać wolontariuszem, mówi natomiast o tym, kto może pozwolić na wolontariat osobom niepełnoletnim (osoby, które ukończył 18 lat samodzielnie podejmują decyzję o zastaniu wolontariuszem).

  • osoby w wieku 14 – 18 lat mogą rozpocząć wolontariat za zgodą rodziców;
  • w imieniu osób, które nie ukończyły 14. lat, umowę wolontariacką podpisują rodzice. 

Od czego powinni zacząć kandydaci na wolontariusza WOŚP?

Jednym z ważniejszych miejsc dla wolontariuszy WOŚP jest platforma https://iwolontariusz.wosp.org.pl/. Jest to baza wszystkich wolontariuszy biorących udział w danym finale WOŚP. Jeśli chcesz wziąć udział w tym przedsięwzięciu, to po wejściu na platformę wybierz opcję „załóż konto”. Dzięki platformie można kwestować na dwa różne sposoby:

  • W sposób tradycyjny z tekturową puszką w terenie w dniu finału WOŚP. Po zaakceptowaniu wniosku przez sztab Orkiestry otrzymasz szczegółowe informacje skąd odebrać puszkę, gdzie kwestować i dokąd zwrócić ją po zakończeniu pracy.
  • Możesz też uruchomić swoją eSkarbonkę w Internecie. W 2023 roku zbiórka w ten sposób potrwa do 30 stycznia do 23:59, kiedy to nastąpi automatyczne podliczenie zebranych środków ze wszystkich eSkarbonek. 

Jak zgłosić się do finału WOŚP 

Chęć udziału w finale WOŚP można zgłosić też osobiście w jednym ze sztabów. Na stronie wosp.org.pl znaleźć można dane adresowe wszystkich sztabów Orkiestry. Zacznij od dokładnego przeczytania regulaminu wolontariusza WOŚP, a później skontaktuj się z jednym ze sztabów. Najlepiej najpierw mailowo lub telefonicznie, tak aby dowiedzieć się, co przygotować na spotkanie. Na pewno musisz zabrać ze sobą zdjęcia do identyfikatora WOŚP, dowiesz się też jakie inne dokumenty przygotować. Jeśli chodzi o sam wolontariat w ramach WOŚP, to możesz kwestować w dniu finału, albo zgłosić się do pomocy w pracach organizacyjnych w siedzibie sztabu. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne kwestowanie z puszką, to od rana w dniu finału rozpoczynasz pracę, a każdej osobie, która wrzuci pieniądze do skarbonki, wręczysz doskonale rozpoznawalne czerwone serduszko. Organizatorzy finałów WOŚP zawsze przypominają o kilku ważnych sprawach:

  • kwestuje się wyłącznie w terenie otwartym, nie wolno wchodzić do mieszkań,
  • akcja jest dobrowolna, więc wolontariusze WOŚP nie mogą nikogo zmuszać;
  • zbiórka trwa cały dzień lub do zapełnienia puszki, ale jeśli poczujesz się zbyt zmęczony, w każdej chwili możesz wrócić do sztabu i zakończyć kwestę.

Jednak praca charytatywna w ramach WOŚP nie trwa wyłącznie w czasie finału, lecz cały rok.

Źródło:

  • https://www.wosp.org.pl/
  • https://poradnik.ngo.pl/jak-zaangazowac-wolontariusza-do-dzialan-swojej-organizacji
Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…