AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych przez różne organizacje. Niewątpliwie jednak dwie najważniejsze organizacje w Polsce to Caritas oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Czym się one różnią?

Caritas Polska i WOŚP robią bardzo wiele dobrego, mimo że różnią się modelami działania.

Caritas Polska – jak działa?

Caritas Polska stanowi część większej, międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej. Nad polskim oddziałem nadzór prowadzi Konferencja Episkopatu Polski. W działalność Caritas angażują się najważniejsi polscy duchowni, ale całość nie mogłaby funkcjonować bez wsparcia wolontariuszy. Caritas Polska została utworzona w 1990 roku. Od samego początku zajmowała się pomocą osobom najbardziej potrzebującym. Dzięki różnego rodzaju zbiórkom i darom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli udało się:

  • utworzyć profesjonalne placówki opiekuńcze, takie jak: ośrodki rehabilitacyjne, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci.
  • wdrożyć programy ukierunkowane na pomoc w kraju (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Okno Życia, Kromka Chleba), a także za granicą (Rodzina Rodzinie).

Co to jest WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to bardzo dobrze znana fundacja w Polsce, opierająca się w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Co roku na początku stycznia organizuje największą zbiórkę charytatywną. Jej założycielem jest Jurek Owsiak. WOŚP powstało 2 marca 1993 roku, wcześniej – 3 stycznia odbyła się pierwsza zbiórka na pomoc dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Od tamtej pory co roku w styczniu odbywają się kolejne „finały” WOŚP. Nieprzerwanie do dzisiaj WOŚP gra głównie na rzecz systemowego wspierania i poprawy jakości służby zdrowia.

Historia finałów WOŚP nie wyczerpuje listy działań tej organizacji.

  • Fundacja co roku diagnozuje potrzeby polskich szpitali i opierając się na rzetelnych danych, wskazuje cele zbiórki na rok kolejny.
  • Przez cały rok prowadzone są również prace związane z zamówieniem i dostarczeniem sprzętu medycznego zakupionego za zebrane pieniądze.
  • WOŚP organizuje różnego rodzaju szkolenia medyczne, szkolenia z pierwszej pomocy i inne wydarzenia edukacyjne.
  • WOŚP co roku organizuje Pol’and’Rock Festival jako nagrodę dla wszystkich wolontariuszy.

Podobieństwa i różnice między Caritas a WOŚP

Caritas Polska i WOŚP to instytucje niosące pomoc najbardziej potrzebującym. Obydwie opierają się na różnego rodzaju zbiórkach. O ile WOŚP przeprowadza jedną, ale za to zakrojoną na bardzo szeroką skalę raz w roku, o tyle Caritas bazuje na kilku mniejszych zbiórkach (np. ze sprzedaży wigilijnych świec). WOŚP jest organizacją świecką, Caritas Polska zaś to organizacja katolicka. Orkiestra działa w kraju, natomiast Caritas angażuje się także w pomoc międzynarodową.

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…