Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych przez różne organizacje. Niewątpliwie jednak dwie najważniejsze organizacje w Polsce to Caritas oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Czym się one różnią?

Caritas Polska i WOŚP robią bardzo wiele dobrego, mimo że różnią się modelami działania.

Caritas Polska – jak działa?

Caritas Polska stanowi część większej, międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej. Nad polskim oddziałem nadzór prowadzi Konferencja Episkopatu Polski. W działalność Caritas angażują się najważniejsi polscy duchowni, ale całość nie mogłaby funkcjonować bez wsparcia wolontariuszy. Caritas Polska została utworzona w 1990 roku. Od samego początku zajmowała się pomocą osobom najbardziej potrzebującym. Dzięki różnego rodzaju zbiórkom i darom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli udało się:

  • utworzyć profesjonalne placówki opiekuńcze, takie jak: ośrodki rehabilitacyjne, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci.
  • wdrożyć programy ukierunkowane na pomoc w kraju (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Okno Życia, Kromka Chleba), a także za granicą (Rodzina Rodzinie).

Co to jest WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to bardzo dobrze znana fundacja w Polsce, opierająca się w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Co roku na początku stycznia organizuje największą zbiórkę charytatywną. Jej założycielem jest Jurek Owsiak. WOŚP powstało 2 marca 1993 roku, wcześniej – 3 stycznia odbyła się pierwsza zbiórka na pomoc dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Od tamtej pory co roku w styczniu odbywają się kolejne „finały” WOŚP. Nieprzerwanie do dzisiaj WOŚP gra głównie na rzecz systemowego wspierania i poprawy jakości służby zdrowia.

Historia finałów WOŚP nie wyczerpuje listy działań tej organizacji.

  • Fundacja co roku diagnozuje potrzeby polskich szpitali i opierając się na rzetelnych danych, wskazuje cele zbiórki na rok kolejny.
  • Przez cały rok prowadzone są również prace związane z zamówieniem i dostarczeniem sprzętu medycznego zakupionego za zebrane pieniądze.
  • WOŚP organizuje różnego rodzaju szkolenia medyczne, szkolenia z pierwszej pomocy i inne wydarzenia edukacyjne.
  • WOŚP co roku organizuje Pol’and’Rock Festival jako nagrodę dla wszystkich wolontariuszy.

Podobieństwa i różnice między Caritas a WOŚP

Caritas Polska i WOŚP to instytucje niosące pomoc najbardziej potrzebującym. Obydwie opierają się na różnego rodzaju zbiórkach. O ile WOŚP przeprowadza jedną, ale za to zakrojoną na bardzo szeroką skalę raz w roku, o tyle Caritas bazuje na kilku mniejszych zbiórkach (np. ze sprzedaży wigilijnych świec). WOŚP jest organizacją świecką, Caritas Polska zaś to organizacja katolicka. Orkiestra działa w kraju, natomiast Caritas angażuje się także w pomoc międzynarodową.

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…