Historia

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent oznacza „przyjście”. W tym przypadku adwent to oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa.

Trwający cztery tygodnie adwent wynika z tradycji, choć nie było tak od początku. Do V wieku n.e. adwent trwał 40 dni, czyli tyle ile trwał post Jezusa na pustyni. Od VI wieku Rzymianie ustalili zmianę i od tego momentu adwent trwa 4 tygodnie. 

Kiedy się zaczyna i ile trwa adwent

Konkretna data rozpoczęcia adwentu różni się w zależności od układu niedziel w danym roku. Ten czas musi objąć cztery niedziele przed 25 grudnia, które są najważniejszymi dniami adwentu, dlatego adwent może trwać od 23 do 28 dni i kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia. Adwent najdłużej trwać będzie więc kiedy Boże Narodzenie wypadnie w niedzielę, a tak zdarzy się właśnie w 2022 roku. 

Nie jest do końca jasne, dlaczego adwent trwa właśnie 4 tygodnie. Być może wyjaśnienie znajduje się w słowach kolędy „Wśród nocnej ciszy”: „Zbawco, z dawna żądany, cztery tysiące lat wyglądany”. Wobec tego każdy tydzień adwentu ma odpowiadać tysiącu lat oczekiwania na Zbawiciela. 

Symbolika i znaczenie adwentu 

Z adwentem wiążą się różne symbole, a trzy najważniejsze z nich to:

  • Lampion adwentowy, który jest rodzajem lampki o czterech ścianach bocznych ozdobionych symbolami chrześcijańskimi lub symbolami biblijnymi. W środku umieszcza się świecę (obecnie popularne są też lampiony wyposażone w baterię i żarówkę), a lampionem oświetla się pierwszą część mszy roratniej, kiedy w kościele pogaszone są światła.
  • Wieniec adwentowy wykonany jest z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentu.
  • Kalendarz adwentowy, którym odlicza się dni od początku adwentu lub od 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. 

Adwent w Kościele, czyli co oznaczają niedziele adwentowe?

Czas oczekiwania w adwencie podzielony jest  ściśle według upływających niedziel:

  • 1 niedziela adwentu w Kościołach chrześcijańskich oznacza rozpoczęcie roku liturgicznego, czyli podziału rok na okresy pomiędzy poszczególnymi dniami świątecznymi i obrzędami. Zapala się tez wtedy pierwszą świecę w wieńcu adwentowym nazwaną Świecą Nadziei lub Świecą Proroków, na pamiątkę proroków, którzy zwiastowali nadejście Mesjasza.
  • 2 niedziela adwentu związana jest z zapaleniem drugiej świecy nazywanej Świecą Pokoju lub Świecą Betlejem, na pamiątkę miejsca narodzin Jezusa.
  • 3 niedziela adwentu to zapalenie Świecy Radości nazywanej też Świecą Pasterzy, którzy jako pierwsi przekazali dobrą nowinę o narodzinach Jezusa.

4 niedziela adwentu to czas na zapalenie Świecy Aniołów nazywanej też Świecą Pokoju na cześć aniołów, którzy objawili się pasterzom, ogłaszając narodziny Jezusa.

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasje

Inspiracje: Jerzy Kukuczka – himalaista, który połączył wytrwałość z odwagą

Jerzy Kukuczka był ponadprzeciętnym himalaistą. O tej wyjątkowości świadczą nie tylko…
HistoriaHobby i pasje

Inspiracje: Marek Kamiński – podróżnik zarażający pasjami

Marek Kamiński zasłynął nie tylko liczbą pokonanych podczas swoich wypraw kilometrów,…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Jan Mela i historia pokonywania ograniczeń niepełnosprawności

Jan Mela to chłopak, który urodził się w czasie, kiedy Polska…