Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić dobro. Jednym ze sposobów na pożyteczne wykorzystanie wolnego czasu jest pomoc innym. Sprawdź, w jakich akcjach charytatywnych możesz wziąć udział i jak możesz pomóc lokalnie na własną rękę.

W święta możesz pomagać potrzebującym na różne sposoby. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i energii, żeby magię świąt poczuli też inni z twojego otoczenia.

W jakich akcjach charytatywnych możesz wziąć udział?

Już kilka miesięcy przed świętami rusza wiele zorganizowanych akcji charytatywnych, które polegają m.in. na dzieleniu się zabawkami, zbieraniu czy przygotowywaniu posiłków dla ubogich.

Zbiórka żywności w sklepach

Co roku w supermarketach w całej Polsce w grudniu pojawiają się wolontariusze w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. W poprzednich latach wolontariusze pomagali pakować paczki z artykułami spożywczymi i kosmetykami, które później trafiały do potrzebujących. Dziś, z powodu pandemii, może to być utrudnione. Jednak ty możesz pomóc, kupując po prostu dodatkowe artykuły, np. olej czy mąkę, i zostawiając je w specjalnie oznaczonych koszach.

Szlachetna Paczka

Wolontariuszami Szlachetnej Paczki mogą zostać osoby, które ukończyły 18 lat. Ale niezależnie od wieku, ty też możesz pomóc i zostać darczyńcą. Skontaktuj się z wolontariuszem, przejrzyj stronę internetową akcji i przygotuj ze swoimi bliskimi dedykowaną pomoc dla rodzin.

Komu jeszcze możesz pomóc?

Możesz pomóc nie tylko potrzebującym ludziom, lecz także zwierzętom. Sprawdź, czy schronisko w twojej okolicy nie potrzebuje czegoś, co możesz do niego łatwo dostarczyć. W wielu miejscach stale brakuje ciepłych koców, ręczników czy podkładów higienicznych dla chorych psów i kotów.

Jak pomagać lokalnie?

Aby zostać pomocnikiem świętego Mikołaja, nie musisz dołączać do żadnych organizacji. Możesz zostać wolontariuszem-freelancerem, który pomaga sąsiadom. Każda pomoc jest ważna i to nie tylko w święta! Może w twojej okolicy mieszka samotna osoba, która potrzebuje pomocy z zakupami albo myciem okien? A może starsza sąsiadka ucieszy się, jeśli kilka razy w tygodniu wyprowadzisz jej psa na dłuższy spacer? Rozejrzyj się po najbliższym otoczeniu. Taka pomoc nie wymaga dużo czasu i pieniędzy, a na pewno sprawi innym radość.

Zobacz także: Praca charytatywna – jak pomóc innym?

Fot. Andrea Picquadio / Pexels

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
×
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Godziny dla seniorów to nie wszystko. Jak pomóc osobom starszym w czasie pandemii?