HistoriaKultura i sztuka

Kiedy jest Wielkanoc 2023? Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, które wiąże się z obrzędami liturgicznymi i wieloma tradycjami wielkanocnymi. Jest też czasem rodzinnych spotkań. Z poniższego tekstu dowiesz się, kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2023 roku oraz dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym.

Wielkanoc to święto upamiętniające mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia jest ono jednak świętem ruchomym, a dodatkowo nie wszyscy chrześcijanie obchodzą je tego samego dnia.

Dlaczego Wielkanoc jest ruchoma?

Data Wielkanocy została ustalona już w IV w n. e. podczas soboru nicejskiego. Od tego czasu święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, która może wypaść w terminie od 22 marca do 25 kwietnia. Dlatego też Wielkanoc jest świętem ruchomym, co roku wypadającym w innym terminie.

W prawosławiu Wielkanoc, nazywana Paschą, jest obchodzona według kalendarza juliańskiego, dlatego najczęściej katolicy i wyznawcy prawosławia świętują w różnych terminach. Czasem zdarza się, że obie daty się pokrywają, a wtedy wszyscy chrześcijanie obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie.

Ile trwa Wielkanoc?

Atmosfera świąt wielkanocnych jest wyczuwalna już kilka tygodni przed samym świętem. Dla osób wierzących przygotowania do Wielkanocy tak naprawdę zaczynają się już od Środy Popielcowej, czyli pierwszego dnia Wielkiego Postu. Wielki Post trwa zawsze około 40 dni i kończy się w Wielki Czwartek. Właściwe święta wielkanocne trwają jedynie 2 dni i obejmują Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (Wielka Niedziela) oraz Wielki Poniedziałek (Śmigus-dyngus).

Kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2023?

W 2023 roku święto przypada na 9 kwietnia, natomiast w przyszłym roku będzie to niedziela 31 marca, a w 2025 – dopiero 20 kwietnia. W kościele prawosławnym natomiast w 2023 roku Pascha będzie obchodzona dokładnie tydzień później, czyli 16 kwietnia.

Źródła:

  1. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C624916%2Ctradycja-obchodow-swiat-wielkanocnych.html
  2. https://nauka.tvp.pl/59702864/dlaczego-wielkanoc-jest-swietem-ruchomym

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…