HistoriaKultura i sztuka

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna i katolicka? Tradycje wielkanocne chrześcijan

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Wiele tradycji z nim związanych jest wspólnych zarówno dla katolików, jak i prawosławnych. Samo święto wyznawcy obu religii obchodzą najczęściej w różnych terminach. Sprawdź, z czego to wynika i kiedy jest Wielkanoc 2022.

W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, Wielkanoc co roku przypada w innym terminie. Jest to tzw. święto ruchome. Przed schizmą wschodnią, czyli rozłamem kościoła, katolicy i prawosławni obchodzili Wielkanoc tego samego dnia, obecnie zdarza się to niezwykle rzadko. Wspólne świętowanie przypada dopiero na 20 kwietnia 2025 roku.

Kiedy jest Wielkanoc w kościele katolickim?

Wielkanoc w kościele katolickim obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej (paschalnej) pełni księżyca, czyli po 21 marca. Oznacza to, że święto wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc katolicka będzie obchodzona 17 kwietnia.

Zobacz także: stare wielkanocne tradycje ludowe

Kiedy prawosławni obchodzą Wielkanoc?

Data Wielkanocy w kościele prawosławnym wyznaczana jest na podstawie kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego. Ale również obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc prawosławna 2022 wypada 24 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej. W 2021 roku różnica między tymi świętami była znacznie większa. Niedziela Wielkanocna wypadała wtedy 4 kwietnia, a prawosławna prawie miesiąc później – 2 maja.

Jakie są tradycje wielkanocne katolików i prawosławnych?

Wiele tradycji i obrzędów wielkanocnych jest wspólnych dla katolików i prawosławnych. Przez cały Wielki Tydzień wyznawcy obu religii przygotowują się do Zmartwychwstania Jezusa, a w Wielki Piątek uczestniczą w liturgiach upamiętniające męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Zarówno katolicy, jak i prawosławni malują pisanki oraz chodzą na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę do kościołów i cerkwi.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztuka

Co to jest anime? Gatunki bajek anime

Dla niektórych nudne, dla innych kultowe. Choć bajki anime stosunkowo niedawno…
Historia

Co to jest sukcesja tronu? Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linia sukcesyjna do tronu brytyjskiego oparta jest na niezwykle starych przepisach…
Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii…