HistoriaKultura i sztuka

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna i katolicka? Tradycje wielkanocne chrześcijan

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Wiele tradycji z nim związanych jest wspólnych zarówno dla katolików, jak i prawosławnych. Samo święto wyznawcy obu religii obchodzą najczęściej w różnych terminach. Sprawdź, z czego to wynika i kiedy jest Wielkanoc 2022.

W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, Wielkanoc co roku przypada w innym terminie. Jest to tzw. święto ruchome. Przed schizmą wschodnią, czyli rozłamem kościoła, katolicy i prawosławni obchodzili Wielkanoc tego samego dnia, obecnie zdarza się to niezwykle rzadko. Wspólne świętowanie przypada dopiero na 20 kwietnia 2025 roku.

Kiedy jest Wielkanoc w kościele katolickim?

Wielkanoc w kościele katolickim obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej (paschalnej) pełni księżyca, czyli po 21 marca. Oznacza to, że święto wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc katolicka będzie obchodzona 17 kwietnia.

Zobacz także: stare wielkanocne tradycje ludowe

Kiedy prawosławni obchodzą Wielkanoc?

Data Wielkanocy w kościele prawosławnym wyznaczana jest na podstawie kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego. Ale również obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc prawosławna 2022 wypada 24 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej. W 2021 roku różnica między tymi świętami była znacznie większa. Niedziela Wielkanocna wypadała wtedy 4 kwietnia, a prawosławna prawie miesiąc później – 2 maja.

Jakie są tradycje wielkanocne katolików i prawosławnych?

Wiele tradycji i obrzędów wielkanocnych jest wspólnych dla katolików i prawosławnych. Przez cały Wielki Tydzień wyznawcy obu religii przygotowują się do Zmartwychwstania Jezusa, a w Wielki Piątek uczestniczą w liturgiach upamiętniające męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Zarówno katolicy, jak i prawosławni malują pisanki oraz chodzą na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę do kościołów i cerkwi.