CiekawostkiScan for Fun

Sanki Eskimosów – ich nazwa i zastosowanie

Trudne warunki życia, gruba pokrywa śnieżna i lód zmusiły Eskimosów do stworzenia wytrzymałych i solidnych sań, na których mogliby przewozić upolowane zwierzęta czy swój dobytek. Sprawdź, jak nazywają się sanki Eskimosa i do czego wykorzystuje się je w krajach europejskich.

Czy wiesz, że nazwa „Eskimosi”, choć tak popularna, przez mieszkańców terenów skutych lodem uważana jest za obraźliwą? Oznacza ona bowiem dosłownie „zjadacza surowego mięsa”. Poprawne określenie dla ludów zamieszkujących Grenlandię, Syberię, Kanadę i Alaskę to Innuici lub Innuitowie, co można przetłumaczyć jako „ludzie”. To właśnie oni stworzyli idealnie nadające się na mróz, płaskie i wytrzymałe sanie w kształcie łódki.

Jak wygląda akia, czyli sanki dla Eskimosów?

Eskimoskie sanki w kształcie łódki to akie. Wyróżniają się szerokim dnem z nisko położonym środkiem ciężkości, który ułatwia przenoszenie ciężkich rzeczy na duże dystanse. Zazwyczaj stosowane są jako sanie zaprzęgowe, które posiadają niezabudowane oparcie z jednej strony. Najczęściej wykonuje się je z grubego drewna.

Do czego obecnie służą sanki Eskimosów?

Na podobieństwo eskimoskiej akii powstają sanki ratowników górskich, które są świetnie przystosowane do trudnych warunków pogodowych. Pozwalają na pokonywanie dużych odległości niezależnie od grubości śniegu, przewożenie ciężkich rzeczy oraz transport osób poszkodowanych w bezpieczny i szybki sposób.

Akia na rynku zabawek i akcesoriów dziecięcych

Sanki Eskimosów zyskały popularność również w branży dziecięcej i z powodzeniem zastępują tradycyjne polskie sanki. Często mówi się o nich po prostu „ślizgacze” i zazwyczaj są wykonane z plastiku, a nie drewna, jednak ich kształt ściśle nawiązuje do akii. Tego typu sanki dziecięce przeznaczone są głównie dla starszych dzieci, ponieważ ze względu na brak oparcia służą raczej do zjeżdżania z górki niż spacerów.

Zobacz także: Domy z lodu. Czy tak będą wyglądały domy na Marsie?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
CiekawostkiHistoriaUroda

Inspiracje: Max Factor – od pucybuta do kosmetycznego milionera

Max Factor to założyciel słynnej marki kosmetycznej, która dla wielu kobiet…