Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czy wiesz, ile osób w Polsce żyje na granicy ubóstwa? Sprawdź co zrobić na co dzień i od święta by im pomóc

Ubóstwo w Polsce dotyka około 2 mln Polaków, kolejne 4 miliony żyją w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie możemy pomóc wszystkim, ale każda, choćby najdrobniejsza pomoc się liczy. 

 Poziom ubóstwa w Polsce jest o wiele niższy niż w wielu innych krajach świata. Ważne jednak, by patrzeć przez pryzmat osób, a nie statystyk. Często ludzie biedni są niewidoczni i przez to bezradni, a czasem niewielka pomoc potrafi odmienić ich życie. Święta to czas, kiedy warto pomyśleć nie tylko o prezentach dla najbliższych, ale choćby najmniejszym geście w kierunku potrzebujących wsparcia

Definicja ubóstwa

Są różne definicje ubóstwa i jego poziomów, ale kluczowe w nich jest pokazanie, jak bolesne konsekwencje ma taka sytuacja. ONZ podkreśla, że ubóstwo to nie tylko niedostatek żywności i ubrań potrzebnych ludziom do funkcjonowania. Ważnym czynnikiem w definicji ubóstwa jest wykluczenie społeczne osób zagrożonych ubóstwem, naruszenie ludzkiej godności oraz ograniczenie szans życiowych, dostępu do nauki, pracy, służby zdrowia.  

Wraz z ubóstwem pojawia się wykluczenie poszczególnych osób, rodzin i społeczności oraz większe narażenie na przemoc. Oprócz wspomnianych sytuacji, ubóstwo oznacza także często życie w złych warunkach, bez dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. 

Jakie są stopnie ubóstwa i co oznacza skrajne ubóstwo?

Za relatywną granicę ubóstwa uznaje się zarobki równe połowie średnich miesięcznych wydatków gospodarstw domowych w danym kraju.  

Ubóstwo ustawowe to z kolei kwota dochodów, która ustawowo uprawnia do pobierania świadczeń pomocy społecznej. Obecnie ustawowa granica ubóstwa w Polsce to nieco ponad 700 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym oraz ok. 530 zł na osobę w wieloosobowych gospodarstwach. 

Skrajne ubóstwo ma miejsce wtedy, gdy poziom dochodów uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb, co oznacza biologiczne zagrożenie życia oraz rozwoju psychofizycznego człowieka. 

Ile osób w Polsce żyje w biedzie?

Szlachetna Paczka opublikowała raport, z którego wynika, że aż 1/3 Polaków twierdzi, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Dane te szokują, jeśli uświadomić sobie, że zgodnie z tym samym raportem skrajnego ubóstwa w Polsce doświadcza aż 2 mln Polaków, którzy do wydania dziennie mają 20 zł. Inne dane są nie mniej szokujące – 4 mln Polaków żyje w trudnych warunkach, a 1 mln deklaruje, że nie ma nikogo, kto mógłby im pomóc. Tym bardziej więc warto pomagać, nie tylko od święta. Akcje takie jak Szlachetna Paczka czy świeca wigilijna od Caritas to bardzo cenne inicjatywy organizacji charytatywnych. Nie brakuje też akcji, w których ubodzy seniorzy piszą list do Mikołaja, w którego może się zamienić każdy z nas. Warto więc czasami zrezygnować z kolejnych słodyczy czy wypadu do kina i to kieszonkowe przeznaczyć na pomoc innym. Rozejrzyj się, może wokół Ciebie są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja!

Fot. Adobe Stock

 

×
AktualnościEkologia

Marnowanie żywności – jak walczyć z tym problemem?