Język polski i literaturaMitologiaRelacje społeczne

Amor, Kupidyn, strzała amora – symbole miłości i pożądania, i ich historia

Kupidyn i Amor to symbole miłości. Tych dwóch imion można używać wymiennie, ponieważ w mitologii rzymskiej oznaczały jednego boga, boga miłości.

 Jednym z symboli walentynek nie bez przyczyny jest strzała Amora. 

Kim był Amor? Co go różni od Kupidyna?

Amor i Kupidyn to jedna i ta sama postać – w mitologii rzymskiej bóg i symbol miłości, syn Wenus i Marsa, a więc bogów uosabiających pierwiastek męski i żeński. Te dwa różne określenia na tego samego boga wskazują na różne rodzaje miłości:

  • Cupido po łacinie znaczy przede wszystkim „pragnienie” i „pożądanie”, a więc zwraca uwagę na bardziej fizyczny-cielesny wymiar miłości,
  • Amor oznacza po łacinie „miłość”, a więc sygnalizuje także jej duchowy, a nie tylko cielesny wymiar. 

Strzała Amora jako symbol zakochania i Walentynek

Znaczenie mitów z udziałem Amora ma przede wszystkim zwracać uwagę na to, że nikt nie umknie przed siłą miłości. W greckiej mitologii odpowiednikiem Amora był Eros i to od tej postaci swoje atrybuty wziął rzymski bóg.

Zakłada się, że Eurypides – jeden ze słynnych greckich twórców – jako pierwszy przedstawił Erosa z łukiem i strzałą, jako atrybutami. „Upolowanie” przez Erosa (a w Rzymie Amora/Kupidyna) oznaczało poddanie się sile miłości, często nawet przez tych, którzy bardzo się jej opierali. 

Kupidyn budzący Psyche

Na współczesny obraz Amora jako symbolu miłości, która budzi do życia ogromny wpływ miała baśń Apulejusza o Erosie (Amorze) i Psyche. Psyche rozumiana była jako dusza, którą do pełnego życia budzi właśnie pocałunek Amora. Kochankowie zostają jednak rozdzieleni, musi minąć wiele czasu i prób, zanim dojdzie do ich ostatecznego połączenia. Dzisiaj jednak to właśnie z tej opowieści i późniejszych jej wersji mamy obraz Amora i jego strzał, które budzą człowieka do życia, bo bez miłości niewiele jest ono warte.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…
Relacje społeczne

Walentynki – plusy i minusy święta zakochanych

Walentynki w Polsce mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….