Relacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć w Polsce popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Jest to dzień, w którym zakochani okazują sobie miłość. Dla wielu osób jest to piękne święto, ale nie wszyscy je lubią.

Dlaczego święty Walenty jest patronem zakochanych?

Legenda mówi, że biskup Walenty żyjący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim ośmielił się złamać rozkaz cesarza Klaudiusza zakazujący mężczyznom w wieku 18–37 lat zawierać związków małżeńskich. Według doradców cesarza najlepszymi żołnierzami byli bowiem legioniści nieposiadający rodzin. Za udzielenie ślubu biskup Walenty został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika, a legenda mówi, że dzięki tej miłości odzyskała ona wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, kazał ściąć Walentego. Egzekucja odbyła się 14 lutego, a ostatni list, który napisał Walenty do swojej ukochanej, zaczynał się słowami: „Od Twojego Walentego”.

Kiedy są walentynki?

Walentynki obchodzimy 14 lutego, w rocznicę śmierci św. Walentego. Tego dnia zakochani w szczególny sposób okazują sobie miłość. Ale ten dzień nie musi być wyłącznie świętem par. Warto wykorzystać go, by zrobić komuś miłą niespodziankę, okazać sympatię, życzliwość lub wdzięczność. Pamiętajmy nie tylko ukochanej osobie, ale również  o innych, którzy są dla nas ważni, a także o tych, którym jest smutno lub są samotni. Wyrazy życzliwości i sympatii wyzwalają uśmiech i radość. Dzielmy się tym!

Pomysły na walentynki

Jest mnóstwo form by okazać komuś sympatię:

  • wierszyki na walentynki możemy znaleźć w internecie, ale z pewnością większe wrażenie zrobi wiersz wymyślony samodzielnie, odnoszący się bezpośrednio do danej osoby;
  • kartki na walentynki możemy wysyłać elektronicznie, ale wersja papierowa to znacznie trwalsza oznaka sympatii i miło będzie do niej wracać również później. Można na niej napisać wiersz walentynkowy, wesołe życzenia lub narysować strzałę Amora;
  • prezenty na walentynki dla niej lub dla niego, to już kwestia bardziej osobista. Warto dostosować je do danej osoby, ale zawsze z pomocą może przyjść serduszko w dowolnej formie, bukiet kwiatów lub kolacja walentynkowa.
Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?