EkologiaGeografiaHobby i pasje

Co warto zobaczyć w Magurskim Parku Narodowym?

Magurski Park Narodowy leży na granicy województw podkarpackiego i małopolskiego. W tym drugim znajduje się najwięcej Parków w Polsce. Oprócz Magurskiego są to Babiogórski, Gorczański, Ojcowski, Pieniński i Tatrzański Park Narodowy.

Magurski Park Narodowy założony został w 1994 roku w celu ochrony przyrody obszaru przejściowego pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Aż 90% powierzchni zajmują lasy. Przedstawiony w locie orlik krzykliwy jest symbolem Parku umieszczonym w jego logo.

Rośliny i zwierzęta Magurskiego Parku Narodowego

W Parku występuje aż 800 gatunków roślin, wśród których około 60, objętych jest ścisłą ochroną. Należy do nich cebulica dwulistna, róża francuska czy miesięcznica trwała. Wśród grzybów występujących w Parku 17 podlega ścisłej ochronie, wśród nich purchawica olbrzymia i szyszkowiec łuskowaty.

Świat zwierząt w Magurskim Parku Narodowym reprezentowany jest przez około 200 gatunków. Najciekawsze są ptaki takie jak orlik krzykliwy i puszczyk uralski, których zagęszczenie w Parku jest najwyższe w Polsce i jedne z najwyższych w Europie. Wśród ssaków trzeba przede wszystkim wymienić niedźwiedzia brunatnego, łosia, żbika czy wilka szarego.

Szlaki Magurskiego Parku Narodowego 

W Magurskim Parku Narodowym wyznaczono 12 szlaków turystycznych. Aby dobrze je poznać, warto zaopatrzyć się w mapę Parku. Przez Park przebiega m.in. Główny Szlak Beskidzki, który liczy w sumie aż 496 km i jest najdłuższy w polskich górach.  

W Parku jest też 8 ścieżek przyrodniczych i spacerowych. Do najprzyjemniejszych, ale też najciekawszych należy pętla wokół miejscowości Folusz. Liczy ona tylko 5,5 km, jest więc idealna do spacerów z dziećmi. Pierwszą atrakcją jest Magurski Wodospad, czyli kilkumetrowy próg skalny, po którym spływa woda ze znajdującego się powyżej źródełka. Nieopodal znajduje się diabelski kamień, który liczy aż 15 metrów. Według legendy upuściły go diabły, które chciały zniszczyć pobliski kościół, ale nie zdołały unieść go tak daleko i teraz kamień można oglądać w Magurskim Parku Narodowym.

Magurski Parka Narodowy – atrakcje i ciekawostki 

Magurski Parka Narodowy to nie tylko przyroda, można tam też zobaczyć wiele ciekawych miejsc związanych z działalnością człowieka.

  • We wsi Kryg zobaczyć można kilkadziesiąt szybów naftowcy pochodzących z XIX wieku. W tamtym okresie złoża krygowskie uznawane były za jednej z najbardziej wydajnych na Podkarpaciu.
  • We wsi Libusza można odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. Wśród eksponatów uwagę zwraca destylarnia ropy z XIX wieku, a także bardzo wierne modele szybów naftowych.
  • W Magurskim Parku Narodowym znajduje się wiele cerkwi prawosławnych, a najstarsze, pochodzące z XVIII wieku, zobaczyć można we wsiach Krempna, Kotania i Chyrowa.

Fot. Adobe Sotck

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…