EkologiaGeografiaHobby i pasje

Świętokrzyski Park Narodowy – piękna górska przyroda i inne atrakcje

Świętokrzyski Park Narodowy o powierzchni 7 626 ha został założony w 1950 roku jako trzeci w kolejności w Polsce, a pierwszy po II wojnie światowej. Starsze do niego są jedynie Pieniński i Białowieski Park Narodowy.

Pierwszy rezerwat na terenie dzisiejszego Świętokrzyskiego Parku powstał już w 1920 roku, a w kolejnych latach założono trzy kolejne. Kiedy podjęto decyzję o utworzeniu Parku Narodowego, wszystkie rezerwaty stały się terenami ochrony ścisłej. Symbolem Parku Świętokrzyskiego, który możemy oglądać w jego logo, jest brązowy jeleń stojący na skale.

Park Świętokrzyski – rośliny i zwierzęta

Świętokrzyski Park Narodowy założony został w celu ochrony pozostałości puszczy pokrywającej przed wiekami ten obszar. Nie dziwi więc, że lasy zajmują aż 95% powierzchni Parku Świętokrzyskiego, a najbardziej charakterystyczne są buczyny karpackie i bory jodłowe. Na terenie Parku występuje ponad 850 gatunków roślin naczyniowych, a do najciekawszych należą przetacznik górski, tojad dziobaty, a przede wszystkim jedyny gatunek wysokogórski – omieg górski.

Ze względu na specyfikę szaty roślinnej Parku wśród zwierząt dominują gatunki leśne. Oprócz jelenia, który jest symbolem Parku, spośród ssaków spotkać tam można m.in. lisa, borsuka, kunę czy bobra. Wśród ptaków najłatwiej wypatrzyć można myszołowa czy pustułkę, a z ptaków nocnych najliczniej występuje puszczyk.

Szlaki Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego przebiega sześć szlaków. Aby nie zgubić się na nich, warto skorzystać z mapy Parku. Główny Szlak Świętokrzyski ma długość 105 km i prowadzi m.in. przez najwyższy szczyty Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 m n.p.m.). Na terenie Parku szlak rozpoczyna się w miejscowości Święta Katarzyna, gdzie zobaczyć można zbudowany w drugiej połowie XV w. klasztor bernardynek.

Do najciekawszych miejsc w Parku na trasie niebieskiego szlaku z Bodzentyna do Świętej Katarzyny należy Miejska Góra (426 m n.p.m.), z której podziwiać można widok na Dolinę Bodzentyńską oraz pozostałości kolei wąskotorowej wybudowanej w czasie zaboru austriackiego w XIX wieku, która służyła do transportu drewna. 

Świętokrzyski Park Narodowy – ciekawostki 

Park Świętokrzyski i okolice to wiele atrakcji i ciekawych miejsc.

  • Na terenie Parku rośnie jodła, która ma ponad 270 lat i 51 m wysokości i uważana jest za najwyższe drzewo w Polsce.
  • Góry Świętokrzyskie słyną z gołoborzy, czyli rozległych rumowisk skalnych. Gołoborza to nazwa regionalna i oznacza miejsce „gołe”, bez „boru”, czyli nie porośnięte lasem. 
  • Jedną z największych atrakcji w okolicach Parku Świętokrzyskiego jest Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Jak jedyny w Europie usytuowany jest na wzgórzu, dzięki czemu widać z niego piękną panoramę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wśród miniatur można oglądać m.in. Plac św. Piotra, wieżę Eiffela czy wodospad Niagara.

Niedaleko Parku Świętokrzyskiego znajduje się również… Park Jurajski, gdzie wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki oglądać można około 100 modeli dinozaurów naturalnych rozmiarów.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…