EkologiaHobby i pasjeSport

Narwiański Park Narodowy, czyli największe atrakcje dla kajakarzy

Narwiański Park Narodowy jest jednym z trzech najmłodszych Parków w Polsce, a założony został w 1996 roku tak jak Park Narodowy „Bory Tucholskie”.

Jest jednym z czterech parków narodowych umiejscowionych w województwie podlaskim (obok Wigierskiego, Biebrzańskiego i Białowieskiego Park Narodowego). Wśród fauny Narwiańskiego Parku Narodowego dominują ptaki, dlatego nie dziwi, że symbolem Parku umieszczonym w jego logo jest błotniak stawowy. Przedstawiony jest na trzykolorowym tle: niebieski, symbolizuje niebo, żółty (piasek) i zielony (symbol trawy).  

Zwierzęta i rośliny Narwiańskiego Parku Narodowego

Wśród zwierząt zamieszkujących park szczególne miejsce zajmują ptaki. Żyje ich tam ponad 200 gatunków, z czego aż dla 160 z nich Park Narwiański jest miejscem lęgowym. Warto podkreślić,  że jest to prawie połowa wszystkich ptaków zakładających miejsca lęgowe w Polsce. Wśród nich występuje wiele gatunków zagrożonych, w tym symbol naszego kraju – orzeł bielik.

Wśród innych przedstawicieli fauny Nadwiślańskiego Parku Narodowego spotkać można m.in. jelenia, łosia, jeża, a szczególnie ciekawy jest bardzo rzadko występujący motyl chroniony strzępotek edypus.

Grążel żółty, kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna czy goździk pyszny to z kolei niektórzy przedstawiciele flory Narwiańskiego Parku Narodowego podlegający ścisłej ochronie.

Szlaki Narwiańskiego Parku Narodowego tylko dla kajaków

Zwiedzanie samego Narwiańskiego Parku Narodowego możliwe jest wyłącznie… kajakiem. Okazuje się, że szlaki rowerowe i piesze wytyczone są wyłącznie w otulinie Parku, poza jego właściwym obszarem. Aby wyprawa kajakiem przebiegła sprawnie, warto zaopatrzyć się w mapę szlaków wodnych Parku, którą otrzymać można w informacji turystycznej. Trasy podzielone są na trzy pętle, przy czym mała pętla polecana jest szczególnie początkującym kajakarzom. Duża pętla, licząca około 8 km to już dużo trudniejsze wyzwanie, zwłaszcza że część trasy trzeba popłynąć pod prąd.

Największą przygodą jest jednak przepłynięcie Narwiańskiego Labiryntu, czyli szlaku kajakowego liczącego 45 km, prowadzącego przez całą dolinę Narwi leżącą na terenie Parku. Jest to wyprawa trzydniowa, a po drodze można zobaczyć największe atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego.

Atrakcje i ciekawostki Narwiańskiego Parku Narodowego

Płynąc Narwiańskim Labiryntem, zobaczyć można najciekawsze miejsca Parku stworzone przez człowieka:

  • Dwór w Kurowie powstał w XIX wiek, a jego baszta widokowa jest najwyższym punktem w Parku. 
  • Grobla zerwanego mostu owiana jest legendą. Most zbudowany został w 1904, a zniszczono go w 1915 w czasie I wojny światowej. Odbudowany w 1928 roku wysadzony został tym razem w 1939 roku, w czasie II wojny światowej. Jako, że niszczony był zawsze 11 lat po zbudowaniu i to w czasie wojny światowej, na wszelki wypadek do dziś go nie odbudowano.
  • Reduta Koziołek to szaniec ziemny pochodzący z XVII wieku, jedyny tego typu obiekt dawnej polskie sztuki fortyfikacyjnej.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…