EkologiaGeografia

Biebrzański Park Narodowy – ciekawostki. Co warto zobaczyć nad Biebrzą?

Biebrzański Park Narodowy jest największym Parkiem w Polsce. Jego obszar to aż 592,23 km². Jest to też najdłuższy polski park narodowy, a według znawców tematu jest też najdzikszy. 

A jakie jest położenie Biebrzańskiego Parku Narodowego? Park w całości mieści się na terenie województwa podlaskiego. Niejako kręgosłupem Parku jest rzeka Biebrza, a teren chroniony w Biebrzańskim Parku Narodowym rozpoczyna się od ujścia rzeki Niedźwiedzicy do Biebrzy, a kończy w miejscu, w którym Biebrza wpada do Narwi. Ochronę tego terenu rozpoczęto jeszcze przed wojną, ale parkiem narodowym stał się dopiero w 1993 roku.

Zwierzęta i rośliny Biebrzańskie Parku Narodowego

W Biebrzańskim Parku Narodowym występuje wiele gatunków zwierząt. Na pewno najciekawszym przedstawicielem fauny jest łoś, a chroniona ostoja założona została już w 1957 roku. Poza tym spotkać tam można jelenia, sarnę, lisa, a nawet wilka. Bardzo popularne są też bobry.

Według badań w Biebrzańskim Parku Narodowym żyje ponad 250 gatunków ptaków, z czego aż 21 to gatunki zagrożone, takie jak orzeł bielik, puchacz czy orlik grubodzioby.

Rośliny Biebrzańskiego Parku Narodowego to bardzo zróżnicowana i wyjątkowa flora. Wśród gatunków rzadko występujących wymienić przede wszystkim trzeba storczyka krwistego, rosiczkę okrągłolistną czy widłaka jałowcowatego.

Szlaki Biebrzańskiego Parku Narodowego  

Mapa na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego to istotny element, od którego warto rozpocząć odkrywanie Parku. Zaznaczone tam są wszystkie szlaki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Szczególnie polecany jest szlak Barwnik, który prowadzi przez środek bagien. Szlak zielony liczy 5 km w dwie strony, a czerwony ma w sumie 9,5 km. Idąc przez ten drugi szlak koniecznie trzeba zabrać kalosze, ponieważ częściowo prowadzi przez bardzo podmokle tereny.

Atrakcyjną opcją zwiedzania Parku jest spływ kajakowy, a możliwe trasy przeznaczone są zarówno dla poczatkujących kajakarzy, ale są także bardzo wymagające przeprawy. Wyjątkową atrakcją Biebrzańskiego Parku Narodowego jest spływ tratwami, który trwa od kilku godzin do kilku dni.

Inne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego

Biebrzański Park Narodowy to atrakcje również dla miłośników historii.

  • Sama siedziba Parku znajduje się w niezwykłym miejscu. Twierdza Osowiec to carski fort pochodzący z XIX wieku. Położona wśród bagien, praktycznie niedostępna, nigdy nie została zdobyta. 
  • Z Twierdzy Osowiec swój bieg rozpoczyna Carska droga, 35-kilomtorwa trasa biegnąca przez biebrzańskie bagna. Zbudowana była na potrzeby zaopatrzenia carskiej twierdzy.
  • Dużą ciekawostką Biebrzańskiego Parku Narodowego jest Strękowa Góra, miejsce niezwykle ważne dla polskiej historii. To stąd wojskami polskimi walczącymi pod Wizną z oddziałami Wermachtu we wrześniu 1939 roku dowodził kapitan Raginis. Bitwa zapisała się w historii jako „polskie Termopile” ze względu na przeważające siły wroga. Sam bohaterski dowódca, aby nie wpaść w ręce wroga, odebrał sobie życie.

Fot. Adobe Stock