Babiogórski Park Narodowy założony został w 1954 roku, a obecnie liczy 33,92 km2. Babiogórski Park Narodowy położony jest w województwie małopolskim, przy samej granicy ze Słowacją. Nazwa Parku wzięła się od masywu Babiej Góry, który jest jego centralną częścią.
Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest zarys sylwetki Babiej Góry, w który wpisany jest okrzyn jeleni. Roślina ta została wybrana nieprzypadkowo – w Polsce jej występowanie stwierdzono tylko na północnych stokach Babiej Góry oraz w Beskidzie Śląskim na Malinowskiej Skale. Na Babiej Górze rośnie w trudno dostępnych miejscach, a w 2015 roku naliczono łącznie 182 rośliny tego gatunku.
Co chroni Babiogórski Park Narodowy?
W Parku stosuje się trzy poziomy ochrony: krajobrazową, czynną i ścisłą. Tą ostatnią objęta jest 1/3 Parku, a w skład tej strefy wchodzą:
- fragmenty lasów regla dolnego,
- piętro kosodrzewiny,
- górnoreglowy bór świerkowy,
- piętro halne.
Chronione roślin Babiogórskiego Parku Narodowego, oprócz wymienionego powyżej okrzynu jeleniego, to m.in. tocja karpacka, tojad morawski, zimoziół północny czy wyblin jednolistny. W Babiogórskim Parku Narodowym chronione są również zwierzęta, a w tej grupie jest aż 188 gatunków. Wiele z nich ujętych jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, czyli takich, które zagrożone są w skali całego kraju. W tej kategorii są głuszce, cietrzewie, dzięcioły trójpalczaste czy żbiki.
Atrakcje Babiogórskiego Parku Narodowego
Wśród atrakcji Babiogórskiego Parku Narodowego wymienić trzeba przede wszystkim szlaki turystyczne, z których najciekawszym, ale też dość trudnym jest szlak czerwony. Liczy on 16 km bardzo malowniczej trasy. Szczególnie ciekawy jest fragment prastarej Puszczy Kampinoskiej, która praktycznie nie została tknięta ręką człowieka. Najtrudniejszy jest czterokilometrowy fragment trasy od schroniska na Markowych Szczawinach, aż do Diablaka – najwyższego szczytu w masywie Babiej Góry. Nagrodą za wysiłek jest przepiękny widok rozciągający się ze szczytu na cały Babiogórski Park Narodowy.
Lubisz poznawać dziką przyrodę? Zobacz koniecznie największy z parków – Biebrzański Park Narodowy.
Babiogórski Park Narodowy – ciekawostki
Każdy Park Narodowy ma swoje ciekawostki, nie inaczej jest w przypadku Babiogórskiego Parku Narodowego:
- kamienny obelisk na szczycie Diablaka ustawiony na pamiątkę wejścia na szczyt arcyksięcia Józefa Habsburga w 1806 roku;
- źródło Głodna Woda, które ma stałą temperaturę około 2-3 stopni i nie zanika nawet zimą i to właśnie dlatego w tym miejscu zbudowano pierwsze schronisko na Babiej Górze w 1905 roku;
- legenda Babiej Góry mówiąca, że to postać kobiety zamienionej w kamień, która czekała na swojego ukochanego, a po otrzymaniu wieści o jego śmierci, z rozpaczy skamieniała.