EkologiaGeografia

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy z parków, ale niezwykle ciekawy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Jego powierzchnia to 21,46 km2, a od największego Biebrzańskiego Parku Narodowego jest blisko 30. krotnie mniejszy. Jako park narodowy umocowany został w 1956 roku.

W Ojcowskim Parku Narodowym żyje wiele gatunków zwierząt (około 11 tys.). Prawdziwym symbolem parku, umieszczonym w jego logo jest nietoperz. W licznych jaskiniach żyje ich 17 gatunków, w tym nocek duży i podkowiec mały. Z innych gatunków zwierząt spotkać tam można kunę, borsuka czy sarnę.

Wśród roślin Ojcowskiego Parku Narodowego 84 gatunki są prawnie chronione. Znaleźć tam można brzozę ojcowską, skrzyp olbrzymi czy rokitnik zwyczajny. Dowiedz się, co jeszcze warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym.

Trasy i szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego

Przez teren Ojcowskiego Parku Narodowego przebiegają cztery szlaki: 

  • czerwony Szlak Orlich Gniazd, 
  • niebieski Szlak Warowni Jurajskich, 
  • szlak zielony z Doliny Sąspowskiej do Wąwozu Smardzowickiego,
  • czarny od Złotej Górze do Jaskini Łokietka.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas, powinniśmy zaopatrzyć się w mapę atrakcji Ojcowskiego Park Narodowego. Wskaże nam ona trasę do jednej z największych ciekawostek Ojcowskiego Parku NarodowegoMaczugi Herkulesa. Jest to wapienna skała, która pod wpływem działania sił natury przybrała kształt przypominający maczugę.

Ojcowski Park Narodowy – jaskinie

Tym, co decyduje o wyjątkowości Ojcowskiego Parku Narodowego, są z całą pewnością jaskinie. Na terenie Parku jest ich ponad 700. Największe skupisko dużych jaskiń znajduje się w wąwozie Jamki. Niewątpliwe najbardziej znaną jaskinią w parku  ojcowskim jest Jaskinia Łokietka. Jest ona najdłuższą w całym Parku, liczy 320 m. Według legend to w niej przez sześć tygodniu ukrywał się Władysław Łokietek po ucieczce z Krakowa przed wojami czeskiego króla Wacława II. Jaskinia składa się z kilku korytarzy i czterech sal.

Ojcowski Park Narodowy – zamki 

Do największy atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego należą dwa zamki.

  • Zamek w Pieskowej Skale zbudowany został w XIV wieku i obecnie znajduje się na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. W XVI wieku przebudowany został na styl zamku na Wawelu.
  • Zamek w Ojcowie powstał w czasach Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Niestety do dziś przetrwały tylko resztki murów obronnych, części mieszkalnych i wieża, w której mieści się ekspozycja pamiątek z terenu zamku.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…