EkologiaGeografia

Białowieża – park inny niż wszystkie – dlaczego warto odwiedzić Puszczę Białowieską?

Białowieski Park Narodowy jest wyjątkowy. Zlokalizowany jest bowiem na terenie Puszczy Białowieskiej i chroni ostatni na niżu europejskim naturalny las, który oparł się ingerencji człowieka.

Dzięki temu Białowieski Park Narodowy wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce. O wpisaniu na tę listę zdecydowała jeszcze jedna kwestia – w Parku żyje na wolności największa na świecie populacja żubra (ponad 700 osobników tego największego ssaka lądowego w Europie). Dlatego też w logo Białowieskiego Parku Narodowego jest żubr.

Białowieski Park Narodowy – zwierzęta i rośliny

W Białowieskim Parku Narodowym występuje ogromna różnorodność zwierząt. W Puszczy stwierdzono aż 12 tysięcy gatunków (w całej Polsce żyje około 40 tysięcy gatunków zwierząt). Do najciekawszych osobników poza żubrem należą ryś euroazjatycki czy wilk szary. W Białowieży mieszkają też chronione ptaki, takie jak kormoran czarny, perkoz czy żuraw.

W Białowieskim Parku Narodowym chronione są również niektóre gatunki roślin, takie jak brzoza niska, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko czy wierzba borówkolistna. W Białowieży jest też wiele drzew – pomników przyrody. Rosną tam 500. letnie dęby, z których najokazalszy jest „Car – Dąb”. Można zobaczyć tam też 300. letnie świerki.

Ciekawostki o Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy ma powierzchnię 10 517,27 ha, co oznacza, że obejmuje 1/6 terenu Puszczy Białowieskiej. Z tego pod ścisłą ochroną znajduje się 6 059,27 ha.

W Białowieży ocalono żubry od zagłady. W 1919 roku zabity został ostatni żubr żyjący na wolności. Do Białowieży, gdzie otwarto hodowlę żubra, zaczęto ściągać osobniki z ogrodów zoologicznych, a w 1952 roku wypuszczono na wolność pierwszego żubra.

Jedną z większych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego jest Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieża. Zwiedza się go specjalnie wyznaczoną ścieżką, przy której umiejscowione są wybiegi dla zwierząt. Co ciekawe, podziwiać tam można nie tylko żubra, ale też konika polskiego (koniki te można też zobaczyć na Roztoczu), jelenia czy sarnę. 

Białowieski Park Narodowy – atrakcje 

W Białowieskim Parku Narodowym jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

  • Park Pałacowy w Białowieży powstał już w XVI wieku. W 1888 roku stał się własnością rodziny carskiej, a w czasie II wojny światowej rezydencja i cała puszcza jako teren polowań podlegały bezpośredni Hermanowi Göringowi. Obecnie podziwiać można m.in. dawną drewnianą leśniczówkę, czy murowane domy jegierski i hofmarszalski.
  • Drezyna w Białowieży to bardzo atrakcyjny sposób na zwiedzanie Parku. Tory wybudowano już w 1897 roku w związku z wizytą cara Mikołaja II w jego posiadłości, a od 2010 roku jeżdżą po nich drezyny z Białowieży. Do wyboru jest jedna z trzech tras liczących od 4 do 18 km.
  • Dla miłośników pieszych wycieczek dostępne są szlaki piesze Białowieskiego Park Narodowego. Jednym z ciekawszych jest żółty szlak o długości 20 km nazwany Szlakiem Żubra. Łączy on trzy miejsca zimowego dokarmiania tych zwierząt.
Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…