AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Jarmark Dominikański w Gdańsku – atrakcje również dla dzieci i młodzieży

Od 23 lipca trwa w Gdańsku słynny Jarmark Dominikański. Odbywa się już od ponad 750 lat i jest najstarszą i jedną z największych tego typu imprez w Europie.

Jarmark Dominikański to wbrew nazwie nie tylko możliwość kupienia ciekawych towarów. Obecnie Jarmark to również ważne wydarzenie kulturalne. A jakie są imprezy na Jarmarku Dominikańskim w 2022 roku? Wszystkie najciekawsze wydarzenia dla dzieci i młodzieży zebrano pod wspólną nazwą Przystanek Radość. Codziennie najmłodsi mogą wybrać spośród wielu atrakcji, takich jak warsztaty z robotyki, warsztaty z wyrabiania czekolady, bańkowe show czy przedstawienia Teatru Miniatur, Łątka i innych.

Jarmark Dominikański – co to jest za wydarzenie?

Historia Jarmarku Dominikańskiego jest bardzo długa. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale pierwszy Jarmark Dominikański odbył się w 1260 roku! A wszystko dzięki prawu do dawania odpustu wiernym, który nadał gdańskiemu zakonowi dominikanów sam papież. Każdy, kto 4 sierpnia 1260 roku wziął udział we mszy, mógł liczyć na… zwolnienie ze 100 dni spędzonych po śmierci w czyśćcu. Aby zachęcić gdańszczan do przyjścia do kościoła, dominikanie zorganizowali jarmark. I tak to się wszystko zaczęło, a 23 lipca 2022 roku rozpoczął się już 762 Jarmark Dominikański

Kiedy jest organizowany Jarmark Dominikański? 

Od wielu lat Jarmark Dominikański trwa trzy tygodnie. W 2022 roku Jarmark trwa od 23 lipca do 14 sierpnia. Na Jarmarku kupić można oryginalne, ręcznie wykonane pamiątki czy posmakować regionalnej kuchni. Na terenie miasta ustawionych zostało około 690 kramów, a dla łatwiejszego poruszania się po Jarmarku Dominikańskim jego teren podzielony został według ulic:

  • artyści i rzemieślnicy rozlokowani zostali m.in. przy ulicach Tkacka, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna;
  • regionalne przysmaki to ulice Grobla, Szeroka, Podmłyńska, Szafarnia; 
  • królestwem kolekcjonerów zostały Długie Ogrody;
  • uliczką polskich projektantów została Straganiarska.

Jarmark Dominikański – program

Program Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku to codzienne atrakcje. Aby każdy mógł łatwo znaleźć to, co go interesuje, organizatorzy podzielili Jarmark na specjalne strefy. O Przystanku Radość możesz przeczytać na wstępie, a pozostałe strefy to:

  • Przystanek Smaków to, jak sama nazwa wskazuje strefa, w której można spróbować przysmaków nie tylko gdańskich czy z różnych regionów Polski, ale również zagranicznych. 
  • Przystanek Ołowianka pod Żaglami na Jarmarku Dominikańskim to kino, koncerty i przedstawienia teatralne na świeżym powietrzu. 
  • Przystanek Równość to m.in. zajęcia dla seniorów, spacery po mieście z przewodnikiem czy koncerty muzyki poważnej. 

Na gdańskim Jarmarku Dominikańskim każdy na pewno znajdzie dla siebie wiele atrakcji.

Fot. Materiały prasowe

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
HistoriaNauki ścisłe

Gwiazdozbiory. Nazwy gwiazd i ich konstelacji na niebie

Niebo  widoczne nad Ziemią jest dość dokładnie poznane i opisane dzięki…
CiekawostkiHistoriaWiedzieć więcej

Czym są gwiazdozbiory na niebie i skąd pochodzą ich nazwy?

Konstelacja gwiazd i gwiazdozbiór to nazwy, które można stosować zamiennie. Opisują…