AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Jarmark Dominikański w Gdańsku – atrakcje również dla dzieci i młodzieży

Od 23 lipca trwa w Gdańsku słynny Jarmark Dominikański. Odbywa się już od ponad 750 lat i jest najstarszą i jedną z największych tego typu imprez w Europie.

Jarmark Dominikański to wbrew nazwie nie tylko możliwość kupienia ciekawych towarów. Obecnie Jarmark to również ważne wydarzenie kulturalne. A jakie są imprezy na Jarmarku Dominikańskim w 2022 roku? Wszystkie najciekawsze wydarzenia dla dzieci i młodzieży zebrano pod wspólną nazwą Przystanek Radość. Codziennie najmłodsi mogą wybrać spośród wielu atrakcji, takich jak warsztaty z robotyki, warsztaty z wyrabiania czekolady, bańkowe show czy przedstawienia Teatru Miniatur, Łątka i innych.

Jarmark Dominikański – co to jest za wydarzenie?

Historia Jarmarku Dominikańskiego jest bardzo długa. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale pierwszy Jarmark Dominikański odbył się w 1260 roku! A wszystko dzięki prawu do dawania odpustu wiernym, który nadał gdańskiemu zakonowi dominikanów sam papież. Każdy, kto 4 sierpnia 1260 roku wziął udział we mszy, mógł liczyć na… zwolnienie ze 100 dni spędzonych po śmierci w czyśćcu. Aby zachęcić gdańszczan do przyjścia do kościoła, dominikanie zorganizowali jarmark. I tak to się wszystko zaczęło, a 23 lipca 2022 roku rozpoczął się już 762 Jarmark Dominikański

Kiedy jest organizowany Jarmark Dominikański? 

Od wielu lat Jarmark Dominikański trwa trzy tygodnie. W 2022 roku Jarmark trwa od 23 lipca do 14 sierpnia. Na Jarmarku kupić można oryginalne, ręcznie wykonane pamiątki czy posmakować regionalnej kuchni. Na terenie miasta ustawionych zostało około 690 kramów, a dla łatwiejszego poruszania się po Jarmarku Dominikańskim jego teren podzielony został według ulic:

  • artyści i rzemieślnicy rozlokowani zostali m.in. przy ulicach Tkacka, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna;
  • regionalne przysmaki to ulice Grobla, Szeroka, Podmłyńska, Szafarnia; 
  • królestwem kolekcjonerów zostały Długie Ogrody;
  • uliczką polskich projektantów została Straganiarska.

Jarmark Dominikański – program

Program Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku to codzienne atrakcje. Aby każdy mógł łatwo znaleźć to, co go interesuje, organizatorzy podzielili Jarmark na specjalne strefy. O Przystanku Radość możesz przeczytać na wstępie, a pozostałe strefy to:

  • Przystanek Smaków to, jak sama nazwa wskazuje strefa, w której można spróbować przysmaków nie tylko gdańskich czy z różnych regionów Polski, ale również zagranicznych. 
  • Przystanek Ołowianka pod Żaglami na Jarmarku Dominikańskim to kino, koncerty i przedstawienia teatralne na świeżym powietrzu. 
  • Przystanek Równość to m.in. zajęcia dla seniorów, spacery po mieście z przewodnikiem czy koncerty muzyki poważnej. 

Na gdańskim Jarmarku Dominikańskim każdy na pewno znajdzie dla siebie wiele atrakcji.

Fot. Materiały prasowe