GeografiaHobby i pasjeScan for Fun

Gdańsk – 10 miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku. Atrakcje dla młodzieży

Niewątpliwe najbardziej reprezentacyjnym miejscem Gdańska jest ulica Długa i jej przedłużenie, czyli Długi Targ. Nazywane są też Droga Królewską, ponieważ właśnie tędy przy każdej wizycie król Polski wjeżdżał w uroczystym orszaku. 

Do Gdańska (i całego Trójmiasta) warto przyjechać zwłaszcza w sierpniu, w trakcie Jarmarku Dominikańskiego, kiedy to szczególnie pięknie prezentują się atrakcje Gdańska. Jarmark św. Dominika organizowany jest od ponad 750 lat i jest to największe tego typu wydarzenie w Europie. Na straganach, które mają przypominać te sprzed wieków, można nabyć regionalne produkty i potrawy, rękodzieło, starocia i antyki, biżuterię i inne ciekawe rzeczy. A co szczególnie warto zobaczyć w Gdańsku

Ulica Długa w Gdańsku – te miejsca warto zobaczyć szczególnie

Wzdłuż ulicy Długiej znajdziemy wiele gdańskich atrakcji turystycznych, z których wymienić trzeba przede wszystkim:

  1. Fontannę Neptuna, która jest jednym z najpopularniejszych symboli Gdańska, a podziwiać ją można już od ponad 400 lat. 
  2. Dom Uphagena to kolejne miejsce, które koniecznie odwiedź w Gdańsku. Wewnątrz kamienicy przy Długiej 12 znajduje się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Wchodząc tam, można praktycznie przenieść się do XVIII w. i zobaczyć, jak wtedy żyli gdańscy mieszczanie.
  3. Ratusz Głównego Miasta to najbardziej okazały budynek przy ulicy Długiej. Pochodzi z XV wieku, a w jego wnętrzu możesz podziwiać niezwykle bogaty wystrój nawiązujący do historii miasta.

Ciekawe miejsca w Gdańsku związane z historią najnowszą

W Gdańsku miały miejsce niezwykle ważne wydarzenia dla historii kraju, a nawet świata. 

4. W Europejskim Centrum Solidarności (ECS) możesz zobaczyć stałą wystawę, która przedstawia najnowszą historię Polski, przede wszystkim powstanie ruchu solidarnościowego, który miał ogromne znaczenie dla zmian demokratycznych w Europie Wschodniej.

5. Muzeum II Wojny Światowej znajdujące się w niewielkiej odległości od ECS, jest kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w Gdańsku. Dzięki pamiątkom z tamtego okresu i nowoczesnej technologii możesz zobaczyć i wsłuchać się w historie ludzi żyjących w tym straszliwym czasie.

Gdańsk – atrakcje dla dzieci i młodzieży. Tu nie sposób się nudzić

6. ZOO jest niewątpliwie jedną z większych gdańskich atrakcji dla dzieci. Gdański ogród zoologiczny działa od 1954 roku i można tam podziwiać blisko 800 osobników z ponad 150 gatunków zwierząt. Rocznie odwiedza je ponad pół miliona osób. 

7. Wracając z ZOO, warto odwiedzić Katedrę Oliwską, gdzie można wysłuchać pięknego koncertu na słynnych organach oliwskich

8. Centrum Hewelianum jest kolejną atrakcją dla dzieci i młodzieży. Usytuowane jest w pięknym i nieco tajemniczym miejscu – w dawnym Forcie Góry Gradowej. W odrestaurowanych pomieszczeniach możesz odwiedzić stałe wystawy interaktywne dotyczące różnych dziedzin, takich jak historia, fizyka, matematyka czy geografia.

9. Interaktywne Muzeum złudzeń optycznych i iluzji w Gdańsku. DeJa Vu Muzeum to miejsce, które za sprawą sztuki cyfrowej i pozwoli ci się przenieść do świata iluzji i złudzeń optycznych.

10. W lecie atrakcją dla dzieci jest przejazd zabytkowym tramwajem Bergmann z 1927 r.

Będąc w Gdańsku wybierz się też do Sopotu i Gdyni. Trójmiasto jest wspaniałym kierunkiem nie tylko na wakacje.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…