GeografiaHobby i pasjeScan for Fun

Sopot – 5 miejsc, które warto zobaczyć – atrakcje dla młodzieży

Trójmiasto to miejsce pełne atrakcji. Zanim tam przyjedziemy, trzeba dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Ostatnie z tej trójki miast jest najmniejsze, co nie oznacza, że jest mało obiektów, które można zobaczyć w Sopocie. Poznaj pięć przykładów miejsc, które warto zwiedzić w Sopocie.

  1. Molo to na pewno pierwsze skojarzenie związane z Sopotem, które przychodzi do głowy. 

Jest to najdłuższy tego typu obiekt na Bałtyku. Jego całkowita długość to aż 511,5 metra, z czego 458 znajduje się nad wodą. Pierwsze molo liczące 31,5 metra, zbudowane zostało na zlecenie doktora Jerzego Haffnera, którego uznaje się jednego z założycieli Sopotu. Na głowicy mola usytuowano przystań morską, w skład której wchodzi marina dla jachtów, a także przystań dla statków pasażerskich, a z sopockiego mola można popłynąć do Gdańska, Gdyni czy na Hel. A co jeszcze warto zobaczyć w Sopocie?

Co ciekawego można zobaczyć w Sopocie?

2. Latarnia morska – znajduje się tuż przed wejściem na molo, warto zwiedzić w Sopocie z dziećmi, czyli. 

Historia tego obiektu jest bardzo ciekawa. Mimo że powstał już w 1904, to latarnią morską stał się dopiero 70 lat później. Pierwotnie był to… komin kotłowni funkcjonującego tam sanatorium reumatologicznego. Po modernizacji kotłowni w 1975 komin nie był już potrzebny i przebudowano go na latarnię morską. Jest ona udostępniona dla zwiedzających, a z jej górnych pięter rozpościera się piękny widok na miasto i Zatokę Gdańską.

Grand Hotel w Sopocie, tarasy z widokiem na morze 

3. Grand Hotel nad morskim brzegiem to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Sopocie

Zbudowany został w 1927 roku z myślą przede wszystkim o klientach pobliskiego kasyna. Obecnie jest to hotel o najwyższej klasie pięciu gwiazdek. Można tam podziwiać wiele elementów oryginalnego wystroju. Budynek jest też… gwiazdą filmu. „Wystąpił” w blisko 20. filmach i serialach. Warto tu wymienić przede wszystkim odcinek serialu „Stawka większa niż życie”, gdzie pojawił się jako tytułowy „Hotel Excelsior”.  

Opera Leśna, Monciak. Czyli miejsca, które warto zobaczyć w Sopocie

4. Opera Leśna pochodząca z początków XX wieku. Ten pięknie położony obiekt w otoczeniu lasów ma znakomitą akustykę. W pierwszych latach zgodnie z nazwą odbywały się tam głównie opery i koncerty muzyki poważnej. W 1964 roku do Opery Leśnej przeniesiono Międzynarodowy Festiwal Piosenki, który obecnie nosi nazwę Sopot Festiwal. 

5. Ulica Monte Cassino, zwana popularnie Monciakiem to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. To na tym deptaku prowadzącym przez Sopot do molo koncentruje się życie kulturalne i rozrywkowe miasta. Szczególnie ciekawym obiektem, będącym również atrakcją dla młodzieży jest Krzywy Domek, który znajduje się w czołówce listy najdziwniejszych budynków świata.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…