GeografiaHobby i pasje

Łódź – atrakcje dla młodzieży. 9 miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi

Łódź jest miastem o bogatej historii. Największy rozkwity zapewnił jej przemysł włókienniczy, dla tego też tym, co warto zobaczyć w Łodzi w jeden dzień, jest Muzeum Włókiennictwa i ulica Piotrkowska, przy której stoją dawne siedziby fabrykantów.

Ulica Piotrkowska to jednak niejedyna atrakcja Łodzi. Do łódzkich atrakcji dla młodzieży zaliczyć trzeba przede wszystkim ogród zoologiczny i jego Orientarium, czyli kawałek Azji przeniesiony do Łodzi. Dla miłośników X Muzy dużą atrakcją Łodzi będą Polówki, czyli pokazy filmów na świeżym powietrzu. Przeczytaj więcej o tym, co można zobaczyć w Łodzi.

Co zobaczyć w Łodzi?

W XIX wieku Łódź stała się jednym z największych w Europie centrów włókiennictwa. Nie było więc lepszego miejsca do stworzenia muzeum o tym przemyśle.

  1. Muzeum Włókiennictwa w momencie powstania w 1960 roku było pierwszą taką placówką na świecie. Można tam zobaczyć zrekonstruowaną tkalnię z XIX wieku, a także skorzystać z interaktywnej wystawy w Kotłowni.
  2. Muzeum Miasta Łodzi jest miejscem, które na pewno warto zobaczyć w Łodzi. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy, muzeum mieści się w przepięknym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego,  który ze względu na rozmiar i bogate zdobienia nazywany jest łódzkim  Luwrem. W Muzeum Miasta Łodzi odwiedzić można wystawy poświęcone słynnym Polakom, m.in. Markowi Edelmanowi, Julianowi Tuwimowi czy Janowi Karskiemu.

Co warto zobaczyć na Piotrkowskiej w Łodzi? 

3. Ulica Piotrkowska to miejsce wyjątkowe. Jest to nie tylko reprezentacyjna ulica Łodzi, ale też jedna z najdłuższych (liczy 4,2 km) ulic handlowych w Europie. Przy Piotrkowskiej można podziwiać piękne kamienice, pałace i dworki. 

4. Aleja Gwiazd jest miejscem, które warto zobaczyć na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Wzorowana jest na tej najsłynniejszej z Hollywood, a założył ją w 1996 roku Jan Machulski. Po stronie parzystej znajdują się gwiazdy reżyserów, a po nieparzystej gwiazd ekranu. 

5. Galeria Wielkich Łodzian to ustawiane od 1999 roku na chodniku przy Piotrkowskiej rzeźby osób zasłużonych dla miasta. 

6. Polówki, czyli pokazy filmów na świeżym powietrzu to kolejna ciekawa atrakcja w Łodzi, również dla młodzieży. Jest to impreza objazdowa, a kino pojawia się w różnych miejscach Łodzi.

Łódź – atrakcje dla młodzieży?

7. Łódzkie ZOO, które działa już od 1938 roku to chętnie odwiedzane miejsce. Obecnie oglądać tam można ponad 2 tysiące zwierząt z około 700 gatunków. 

8. Niedawno łódzkie ZOO wzbogaciło się o kolejną dużą atrakcję – Orientarium. Można tam przyjrzeć się zwierzętom i roślinności pochodzącym z Azji Południowo-Wschodniej. Podobną atrakcję zobaczyć można we wrocławskim zoo. Niezwykle ciekawy jest zwłaszcza podwodny tunel, a spacerując w nim, można podziwiać tak potężnych i groźnych mieszkańców morskich głębin,  jak np. rekiny żarłacze.

9. Będąc w Łodzi, można zrobić wycieczkę szlakiem murali. W mieście jest ich bardzo wiele, a samych wielkoformatowych murali jest ponad 200. Największy z nich przedstawiający Wiedźmina ma aż 70 metrów wysokości. Prawdziwy rozkwit street artu rozpoczął się od 2002 roku, kiedy to w Łodzi zorganizowano międzynarodowy festiwal graffiti. 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…