GeografiaHobby i pasjeKultura i sztukaScan for Fun

Lublin – atrakcje dla młodzieży. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Lublin to piękne miasto. Najlepiej odwiedzić je w czasie, kiedy trwa Carnaval Sztukmistrzów (w 2022 roku od 28 do 31 lipca). Do miasta zjeżdżają wtedy artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. A co jeszcze warto zobaczyć w Lublinie? 

  1. Lubelskie Stare Miasto to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjna część miasta i jedna z większych atrakcji turystycznych Lublina. Można tam podziwiać wiele zabytkowych kamienic i przepiękny dawny ratusz. 

Wokół Starego Miasta w Lublinie biegną pozostałości dawnych murów miejskich, a wśród nich bramy, które przed wiekami pozwalały na wjazd i wyjazd z miasta. 

2. Brama Krakowska pochodzi z XIV wieku. Była to główna brama wjazdowa do miasta, które leżało na ważnym szlaku handlowym z Krakowa na Litwę i Ruś. Obecnie w bramie mieści się oddział Muzeum Miasta Lublina.

A co jeszcze warto zwiedzić w Lublinie?

Atrakcje Starego Miasta w Lublinie

3. Wieża Trynitarska to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Lublinie, odległe zaledwie o 200 metrów od Bramy Krakowskiej. Nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, który miał swoją siedzibę w pobliżu wieży. Obecnie mieści się w niej Muzeum Archidiecezjalne, a z wieży można podziwiać piękną panoramę miasta.

4. Kamień nieszczęścia to kolejne miejsce, które można zobaczyć w Lublinie. Według legendy był on podstawą katowskiego pnia i kiedy stracono na nim niewinną osobę, kamień nabrał złej mocy – każdego, kto go dotknie, spotyka nieszczęście

5. Lubelska Trasa Podziemna to największa atrakcja Lublina dla miłośników przygody. Powstała po połączeniu piwnic kamienic lubelskiego Starego Miasta. Liczy 280 m, a zwiedzanie jej trwa około 40 min.

Zamek Królewski w Lublinie – symbol miasta

6. Zamek to miejsce, które na pewno warto zobaczyć w Lublinie. Już w XII wieku zbudowano tam drewnianą warownię, a murowany Zamek w Lublinie zbudowany został w XIV wieku. Wielokrotnie przybywali do niego polscy królowie, m.in. Władysław Jagiełło

7. Muzeum na Zamku w Lublinie również oferuje wiele atrakcji. Należą do nich wystawy militariów czy monet od X do XX wieku, a także makieta samego zamku.

Zobacz także: Roztocze – piękne miejsca na wakacje z dala od tłumów

Lublin – atrakcje dla dzieci 

8. Aqua Lublin to jedna z większych atrakcji Lublina dla dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych najciekawsze będą liczne zjeżdżalnie albo wodny plac zabaw, starsi natomiast chętnie popływają w basenie czy zrelaksują się jacuzzi. 

9. Zalew Zemborzycki to atrakcja Lublina dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w upalne dni. Zorganizowano tam marinę, a także plażę z kąpieliskiem wyposażonym w zjeżdżalnie wodne.

10. Muzeum Cebulorza to z kolei lubelska atrakcja dla miłośników kuchni regionalnej. W muzeum można poznać historię i tradycję związaną z tym pszennym plackiem pokrytym pokrojoną cebulą wymieszaną z makiem. Można tam również samodzielnie przygotować ten przysmak wywodzący się z kuchni żydowskiej.

Fot. Adobe Stock