CiekawostkiGeografiaHistoria

Zamki Dolnego Śląska. 5 ciekawych zamków, które warto odwiedzić: Książ, Czocha, Grodziec, Grodno, Kliczków

Historia Dolnego Śląska jest bardzo bogata i burzliwa. Na tych terenach osiedlali się zarówno polscy książęta (Piastowie) budując zamki jak i bogate rody niemieckie wznosząc pałace. Tereny te były często miejscem konfliktów zbrojnych, dlatego też praktycznie na każdym kroku można spotkać śląskie zamki lub ich ruiny. Były one zarówno majątkami reprezentacyjnymi, jak i twierdzami. Poznaj pięć ciekawych zamków Dolnego Śląska.

Przy południowej granicy Polski w górach znaleźć można wiele pięknych zamków. W okolicy Krakowa tworzą Szlak Orlich Gniazd, a drugim dużym skupiskiem zamków jest Europejski Szlak Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku. Oficjalnie tworzy go 21 zamków i pałaców, ale można tam też znaleźć niezwykle tajemnicze ruiny zamków Dolnego Śląska.

Nocne zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu 

Najbardziej imponującą budowlą wśród zamków Dolnego Śląska jest Zamek Książ. Powierzchnia ponad 11 tys. m2 i ponad 400 pomieszczeń czyni go trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i zamku na Wawelu). Budowę rozpoczęto w XIII wieku, a zamek przechodził w czasie burzliwej historii z rąk do rąk. Obecnie znajduje się na terenie Wałbrzycha. Jedną z największych atrakcji zamku w Książu są tajemnicze podziemia, a niezapomniane wrażenia zapewnia nocne zwiedzanie Zamku Książ. Jego uczestnicy wyposażeni jedynie w światło lamp przemierzają wraz z przewodnikiem pogrążone w ciemności komnaty Zamku Książ.

Filmowa kariera Zamku Czocha

Zamek Czocha to na pewno najbardziej znany zamek Dolnego Śląska. Wszystko dzięki zdjęciom, które kręcono na zamku do takich produkcji jak „Wiedźmin” czy „Tajemnice twierdzy szyfrów”. Zamek zbudowano w połowie XIII wieku. Zrujnowany pod koniec XIX wieku stanowi obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Niezwykłe wrażenie w trakcie zwiedzania Zamku Czocha wywiera  ogromnych rozmiarów Sala Rycerska czy wieża. Zamek Czocha ma też swoją legendę związaną ze studnią niewiernych żon, gdzie według przekazów niejaki Krzysztof Nostitz utopił w porywie szaleńczej zazdrości swoją żonę Gertrudę. 

Inne znane zamki Dolnego Śląska

Wśród wielu zamków na Dolnym Śląsku warto wymienić przede wszystkim takie zamki jak:

  • Zamek Grodziec, który pochodzi z XII wieku. Jest wyjątkowym obiektem w skali Europy, ponieważ do zwiedzania udostępniony został już w latach 30. XIX wieku, dzięki czemu stał się pierwszym zabytkiem w Europie przystosowanym do celów turystycznych.
  • Zamek Kliczków powstał z warowni, a największą przemianę przeszedł pod koniec XIX wieku, dzięki czemu podziwiać teraz możemy zamek w stylu francuskim otoczony ogromnym parkiem w stylu angielskim. Największą ciekawostką Zamku Kliczków jest cmentarz koni, który stworzył Książę Fryderyk zu Solms-Baruth.
  • Zamek Grodno to jeden z zamków śląskich, z którym wiążą się dość ponure historie i legendy. Jedna z nich mówi, że Zamek Grodno był zamkiem rabusiów, a druga opowiada historię Małgorzaty córki władcy zamku, która nie chcąc wychodzić za mąż za starego przyjaciela swojego ojca, w czasie spaceru zepchnęła swojego narzeczonego w przepaść. Za ten czy została zamurowana żywcem w lochu zamku.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…