GeografiaScan for Fun

Szlak Orlich Gniazd i zamki – świetny pomysł na wakacyjną podróż

Szlak Orlich Gniazd to właściwie średniowieczna granica Polski. Stanowią je liczne warownie i zamki, które budowane były na tak trudnym terenie, aby ochronić południową granicę naszego kraju. Pomysłodawcą budowy tych warowni był król Kazimierz Wielki.

Zamki na szlaku Orlich Gniazd, które trzeba zobaczyć

Szlak liczy aż 164 kilometry, a na jego trasie znajdziemy kilkanaście zamków, które tworzyły system Orlich Gniazd. Większość z nich to już niestety tylko ruiny, ale na trasie można spotkać też obiekty znakomicie utrzymane. Do najczęściej odwiedzanych należą zamki Ogrodzieniec, Mirów i Bobolice, Pilcza, a zwieńczeniem są Ojców i Pieskowa Skała. Trasę Orlich Gniazd można pokonywać samochodem. Bardziej wprawni zwiedzają ja rowerem lub pieszo.

Tajemne podziemne połączenie warowni

Szlak Orlich Gniazd oznaczony jest kolorem czerwonym i według tradycji zaczyna się w centrum Częstochowy, a kończy pod samym Wawelem. Obecnie szlak rozpoczyna się w miejscowości Olsztyn, w której stoi zamek wybudowany w 1294 roku. Niestety od XVI wieku, głównie w związku z osuwaniem się skał, zaczęły pękać zamkowe mury. Obecnie zachowały się tylko wieże i fragmenty zabudowań gospodarczych. Parę kilometrów dalej znajdziemy bliźniacze zamki Mirów i Bobolice, o których krążą legendy, że połączone są podziemnym korytarzem liczącym 2 km długości.

Duch zamku w Pilicy

W środkowej części trasy szczególnie ciekawe są zamki w Pilicy i Smoleniu. Pierwszy z nich to właściwie pałac otoczony rozległym ogrodem. Według legendy w nocy w ogrodzie można natknąć się na Białą Damę – ducha dawnej właścicielki zamku. Zupełnie inaczej wygląda zamek w Smoleniu, noszący nazwę Pilcza. Został postawiony na wysokim wzniesieniu z wapienia, a jego strzelista wieża góruje nad okolicą. W ostatnich latach nieco zaniedbany zamek poddany został rewitalizacji i dostępny jest teraz do zwiedzania.

Przepiękny zamek na Pieskowej Skale

Pod koniec szlaku Orlich Gniazd znajdziemy zamek na Pieskowej Skale. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów na tym szlaku. Głównie dzięki gruntownej renowacji w latach 1950–1963 zamek ten prezentuje się niezwykle okazale. Co ciekawe, zagrał w kilku filmach, m.in. „Janosiku” i „Stawce większej niż życie”. Szlak Orlich Gniazd kończy się w miejscowości Korzkiew. Również tamtejszy zamek, pochodzący z 1352 roku przeszedł gruntowną renowację w 1997 roku i obecnie pełni funkcję hotelu. Planuje się odtworzenie dworu i stawu, które znajdowały się w okolicy zamku.

Zobacz także: Bieszczady i okolice na wakacje w czasie pandemii

Fot. Adobe Stock