Hobby i pasjeKultura i sztukaScan for Fun

Kraków – 5 miejsc, które oprócz Wawelu warto zobaczyć w Krakowie

Kraków to przede wszystkim Wawel. Każdy, kto pojawił się w stolicy Małopolski, na pewno był na Zamku Królewski na Wawelu, w Katedrze na Wawelu, zobaczył Dzwon Zygmunta i odwiedził wawelskiego smoka. Warto jednak zobaczyć inne fajne atrakcje w Krakowie. Dowiedz się, co w Krakowie warto zobaczyć w jeden dzień.

Na porządne zwiedzania Krakowa trzeba poświęcić kilka dni. Co jednak, gdy mamy mniej czasu? Jeśli wpadliśmy do tego pięknego miasta tylko na jeden dzień? Dla miłośników historii i kultury obowiązkowym miejscem będzie Dzielnica Żydowska, czyli Kazimierz. Atrakcją dla nich będą też wystawy Muzeum Miasta Krakowa. Natomiast dla młodych naukowców miejscem koniecznym do odwiedzenia będzie Ogród Doświadczeń Lema w Krakowie.

Co ciekawego można zobaczyć w Krakowie? Atrakcje nie tylko dla młodzieży

  1. HistoryLand to wyjątkowa atrakcja w Krakowie zwłaszcza dla młodzieży. W budynku starego Dworca PKP Kraków umieszczono makiety z klocków lego. Nie są to jednak zwykłe makiety, w HistoryLand Kraków każda z nich przedstawia istotne miejsca i wydarzenia z historii Polski. Można tam podziwiać Biskupin, Westerplatte, a także bitwę pod Grunwaldem.
  2. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to kolejna atrakcja dla dzieci i nastolatków w Krakowie – gratka dla młodych naukowców lubiących eksperymentować. Jest to park edukacyjny, który jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. W Ogrodzie Doświadczeń Lema można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy przez zabawę. Dzięki interaktywnym instalacjom każdy może wywołać wir wodny, doświadczyć kilku złudzeń optycznych, przejrzeć się w krzywym zwierciadle czy odczytać czas na zegarze słonecznym. 

Jakie są inne atrakcje w Krakowie?

  1. Muzeum Narodowe w Krakowie powstało ono już w 1879 roku, a obecnie w jego skład wchodzi ponad 10 lokalizacji. Do najciekawszych eksponatów należy Dama z gronostajem, którą namalował Leonardo da Vinci. Co ciekawe obraz ten był „bohaterem” polskiego filmu sensacyjnego pod tytułem „Vinci”.
  2. Podziemia rynku będące częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to miejsce, które na pewno warto zobaczyć w Krakowie. Od 2010 roku zostały udostępnione do zwiedzania. Do najciekawszych zabytków eksponowanych w muzeum w podziemiach rynku krakowskiego, należą średniowieczne kramy, dawne wodociągi, a także cmentarzysko z XI wieku. 

Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie? 

Jedną z najciekawszych atrakcji Krakowa jest część miasta nazywana Kazimierzem albo Dzielnicą Żydowską. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ do ówczesnego miasta Kazimierz wydalono krakowskich Żydów. Obecnie Kazimierz to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Krakowie. Jest to miejsce tętniące życiem kulturalnym i artystycznym. Można tam też podziwiać zabytki kultury żydowskiej, takie jak synagogi, Mykwa Wielka (miejsce rytualnego obmycia się z grzechów) czy pochodzący z XVI wieku Cmentarz Remuh.