AktualnościKultura i sztuka

Stanisław Lem – futurolog i pisarz patronem 2021 roku

Stanisław Lem to autor, którego znają nie tylko miłośnicy literatury science fiction. To jeden z polskich pisarzy i filozofów, którzy znani są na całym świecie. Zobacz, kim był i co napisał. 

Stanisław Lem to twórca wybitny, nietuzinkowy i zabierający swojego czytelnika w niezwykłą podróż.  

Kim był Stanisław Lem?

Stanisław Lem był przede wszystkim jednym z najsłynniejszych polskich prozaików II połowy XX wieku. Zasłynął przede wszystkim powieściami futurystycznymi. Z nich jest znany na całym świecie. W Polsce uważany za prekursora powieści fantastycznej (choć trzeba wspomnieć, że takie utwory powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym). Biografia Lema to bardzo burzliwa historia dziecka wywodzącego się rodziny żydowskiego, wychowanego na katolika, który w końcu stał się ateistą. To historia człowieka, którego karierę medyka przerwała wojna. To w końcu historia twórcy, który żył w Polsce okresu PRL, w pewnym momencie z niej wyemigrował, aby pod koniec lat 80. wrócić na stałe. 

Czy wiesz, że…
Na cześć Stanisława Lema, jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836, a także pierwszego polskiego satelitę naukowego. 

Najsłynniejsze utwory Stanisława Lema

Rozpoznawalność Lemowi przyniosła jego pierwsza powieść futurystyczna Astronauci. To po jej opublikowaniu zdecydował się pisać właśnie tego typu utwory, osadzone w przyszłości, ale mimo wszystko odsyłające do aktualnych problemów światach. Stanisław Lem w swojej twórczości pokazał, jak wiele możliwości mówienia o świecie daje współczesna science fiction. Na jego twórczość składają się między innymi:

  • utwory o pokrzepiającej wymowie – Astronauci, Obłok Magellana,
  • parodie – Bajki robotów, Dzienniki gwiazdowe Ijona Tichego,
  • utwory o wymownie parodystycznej – Eden.

 Do utworów kanonicznych wręcz dla fantastyki zalicza się:

  • Powrót z gwiazd,
  • Solaris,
  • Opowieści o pilocie Pirxie.

 Książki Lema jako przykład ucieczki przed cenzurą

Powieści Lema to przykłady wyjątkowej fanstastyki literackiej. Utwory futurystyczne pozwalały Stanisławowi Lemowi mówić bowiem o wszystkim w czasach, kiedy nie było to łatwe. Wymyślone, odległe światy i postaci były sposobem omijania cenzury w okresie PRL. Lem podejmował w swoich powieściach nie tylko tematykę rozwoju i techniki, ale i miejsca człowieka w świecie, niejednokrotnie z czytelnymi aluzjami do sytuacji mu współczesnej.