GeografiaHobby i pasjeSport

Najciekawsze trasy na spływy kajakowe w Polsce

Spływ kajakowy to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Co bardzo ważne – jest to rozrywka dla całej rodziny w relatywnie niewysokiej cenie (koszt wypożyczenia kajaka na dwa dni nie przekracza 100 zł).

W Polsce znaleźć można wiele znakomitych tras kajakowych właściwe w każdym regionie.  Ciekawe spływy kajakowe na Kaszubach organizowane są na rzece Piaśnicy. W województwie zachodniopomorskim fajne trasy spływu kajakowego to rzeka Drawa, w kujawsko–pomorskim Brda. A gdzie jeszcze w Polsce warto wyruszyć na spływ kajakowy?

Najciekawsze trasy na spływy kajakowe na Mazurach

Szlaki kajakowe na Mazurach wyróżniają się pięknym otoczeniem przyrody i co istotne – są stosunkowo łatwe, dzięki czemu nawet mało doświadczeni kajakarze poradzą sobie bez problemu.

  • Spływ kajakowy Krutynią to trasa licząca około 115 km i uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w całej Europie. Poza tym trasa jest łatwa, dzięki czemu spływy kajakowe Krutynią są idealne na kilkudniowe rodzinne wyprawy.
  • Spływ kajakowy rzeką Pisą ma swój początek w jeziorze Roś i liczy około 90 km. Jest szczególnie polecany na dłuższe wyprawy, ponieważ po drodze jest wiele wspaniałych miejsc do biwakowania.
  • Bardzo długi spływ kajakowy zaplanować można rzeką Łyną, która liczy aż 264 km, z czego 190 km jest na terytorium Polski. Jest to trasa polecana szczególnie kajakarzom preferującym spływy wśród dzikiej natury.

Spływy kajakowe w Świętokrzyskim dla miłośników przyrody

Trasy w województwie świętokrzyskim zapewniają relaks i podróż wśród pięknej przyrody. Szlaki wiją się wzdłuż lasów, łąk i wzgórz

  • Spływ kajakowy rzeką Nida to najbardziej uczęszczany szlak spływów kajakowych w województwie świętokrzyskim. Jest to rzeka spokojna i raczej płytka. Pozwala na podziwianie przyrody zarówno dzieciom, jak i osobom starszym.
  • Spływ kajakowy Pilicą rozpoczyna się w województwie świętokrzyskim, a kończy w mazowieckim. Szlak liczy aż 342 km i jest bardzo ciekawy, urozmaicony i ma wiele ciekawych miejsc na biwak.

Spływ kajakowy na Śląsku, Suwalszczyźnie, a może w Mazowieckiem?

Atrakcyjne spływ kajakowe zorganizować można praktycznie na terenie całej Polski.

  • W województwie śląskim ciekawe spływy kajakowe odbywają się na rzece o oryginalnej nazwie Mała Panew. Można tam popłynąć krótką trasą dla początkujących, a z drugiej strony wybrać 17 km spływ ekstremalnie trudnym odcinkiem.
  • Najciekawszą propozycją na Suwalszczyźnie jest niewątpliwie spływ Czarną Hańczą. W czasie spływu kajakowego Czarną Hańczą poza walorami przyrodniczymi na trasie można zobaczyć Klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry – najciekawszy zabytek regionu.
  • W województwie mazowieckim bardzo popularne są spływy kajakowe rzeką Świder. Płynie ona poprzez rezerwat przyrody, w którym zobaczyć można wiele gatunków ptaków.

Jeśli spodobał ci się pomysł pływania kajakiem, sprawdź jak się spakować i co zabrać na spływ kajakowy.

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
Hobby i pasjePlan na zdrowieZdrowie

Plusy i minusy wegetarianizmu – o czym warto pamiętać?

Zalety wegetarianizmu trudno przecenić. Jest to dieta prozdrowotna, cenna również dla…
HistoriaHobby i pasje

Inspiracje: Jerzy Kukuczka – himalaista, który połączył wytrwałość z odwagą

Jerzy Kukuczka był ponadprzeciętnym himalaistą. O tej wyjątkowości świadczą nie tylko…