GeografiaHobby i pasjeKultura i sztuka

Katowice – największe atrakcje turystyczne. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Katowice to miasto, które przede wszystkim kojarzy się z górnictwem i raczej niezbyt ciekawym miejscem. Nic bardziej mylnego! Katowice oferują wiele zabytków i innych atrakcji, które zainteresują zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

Katowice to stolica województwa śląskiego i 11 miasto pod względem wielkości w Polsce. Mimo tego, że miasto w powszechnej opinii jest raczej mocno zabudowane, wiele atrakcji Katowic związanych jest z przyrodą. I tak mamy tam ogromny Park Śląski czy Dolinę Trzech Stawów. Wiele atrakcji Katowic skierowanych jest również do dzieci, przede wszystkim Bajka Pana Kleksa. Poznaj 10 katowickich atrakcji do zwiedzania.

Co zwiedzać w Katowicach?

  1. Nikiszowiec to bardzo interesujące miejsce. Jest to dzielnica miasta, a właściwie świetnie zachowane osiedle robotnicze zbudowane na początku XX wieku. W momencie powstania było jednym z najnowocześniejszych osiedli na świecie. Obecnie w trakcie spaceru można zobaczyć zachowane podwórka, wejść w wąskie uliczki czy do kościoła. 
  2. Szyb starej kopalni Wilson (około 2 km od Nikiszowca) jest nietypową atrakcją Katowic. Obecnie znajduje się tu galeria sztuki.

Katowice – atrakcje dla dzieci i młodzieży

3. Bajka Pana Kleksa w Fabryce Porcelany to bardzo ciekawe miejsce, w którym dzieci i dorośli mogą przenieść się do świata baśni np. w Krainie Szpaka Mateusza. A po zabawie mogą zjeść w kawiarni jeden z pysznych deserów o nazwach pochodzących z bajki o Panu Kleksie jak np. Ciasto Wielkiego Elektronika.

Miejscem wartym odwiedzenia jest też Muzeum Śląskie. Dwie wystawy to katowickie atrakcje dla młodzieży i dzieci

4. Pierwsza ekspozycja nosi tytuł na tropach Tomka, a jej tematem są przygody tytułowego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego. Dzięki nim dzieci mogą poznać ciekawostki dotyczące różnych kontynentów. 

5. Na wystawie Światło Historia można w bardzo ciekawy sposób poznać dzieje Górnego Śląska. Eksponatów można dotykać, a wykorzystanie technik multimedialnych sprawia, że zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością.

Inne atrakcje w Katowicach

6. Dolina Trzech Stawów to urokliwe miejsce w środku miasta położone nad wodą. Są tam ścieżki rowerowe, boiska do siatkówki i plaża.

7. Katowicką atrakcją jest też na pewno Park Śląski, który jest drugim w Europie największym parkiem miejskim. Park zwiedzić można z… kolejki gondolowej.

8. Kolejkowo to następna atrakcja dla dzieci i młodzieży w Katowicach, czyli najstarszy lunapark w Polsce otwarty już w 1959 roku.

9. Nietypową atrakcją Katowic jest słynna hala widowiskowa Spodek, która z wyglądu przypomina statek UFO.

10. Wieża Spadochronowa to zabytek Katowic, który związany jest z historią bohaterskiej obrony polskich harcerzy przed żołnierzami Wermachtu we wrześniu 1939 roku.

Interesują cię skarby Śląska? Zobacz 5 niesamowitych zamków na Dolnym Śląsku

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?