EkologiaGeografiaHobby i pasje

Konik polski – niezwykły symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego

Roztoczański Park Narodowy jest jednym z dwóch Parków (obok Poleskiego) położonych w województwie lubelskim. Utworzony został w 1974 roku na powierzchni 8 483 ha.

Roztoczański Park Narodowy jest jednym z najbardziej wysuniętych na wschód polskich Parków obok Białowieskiego i Biebrzańskiego. Symbolem Parku umieszczonym w jego logo jest wyjątkowe zwierzę – konik polski. Jest to potomek dzikich tarpanów, które żyły do końca XVII wieku na zalesionych terenach Europy Wschodniej. 

Flora i fauna Roztoczańskiego Parku Narodowego 

Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesionym Parkiem w Polsce. Lasy zajmują 95,5% powierzchni. Roztocze to teren, na którym występują cenne gatunki drzew lasów europejskich takich jak jawor, świerk, cis, buk czy jodła. Na najżyźniejszych glebach Roztoczańskiego Parku Narodowego rosną grądy, czyli wielogatunkowe lasy liściaste. Oprócz buków przeważają tam dęby, graby i wiązy. Wśród flory Parku stwierdzono występowanie 750 gatunków roślin naczyniowych, w tym chronionego obuwika pospolitego.

Fauna Roztoczańskiego Parku Narodowego to ponad 3 500 gatunków zwierząt, z czego 340 to kręgowce. Wśród ssaków najpopularniejsze gatunki to jelenie, sarny i lisy. Od 1979 roku rozpoczęto przywracanie w środowisku naturalny kolonii bobrów. Wśród ptaków w Parku zaobserwować można m.in. orły, bociany czarne i głuszce.

Szlaki Roztoczańskiego Parku Narodowego

Najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Roztoczańskim Parku Narodowym jest ten prowadzący na Bukową Górę. Ma niewielką długość 2,5 km, dzięki czemu można potraktować to jako rodzinną wycieczkę. Na szczycie Bukowej Góry wyznaczono punkt widokowy, z którego podziwiać można piękny krajobraz Roztocza. Na trasie jest też stworzony z kilku głazów Pomnik Poległych Leśników, zamordowanych a trakcie II wojny światowej.

Z mapą Roztoczańskiego Parku Narodowego bardzo łatwo znaleźć można szlak na Babią Górę. U podnóża znajduje się cmentarz żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Spacer na szczyt, gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa, nie zajmuje więcej niż 10 minut. 

Roztoczański Park Narodowy – atrakcje i ciekawostki 

Roztoczański Park Narodowy kryje w sobie wiele ciekawostek, oto trzy przykłady:

  • Początki ochrony przyrody na tym terenie sięgają XVI w. Wówczas to właściciel tego obszaru Jan Zamoyski utworzył na terenie dzisiejszego Parku Zwierzyniec — rodzaj ogrodu, który został otoczony płotem. Podziwiać tam można było jelenie, rysie, wilki i żbiki.
  • Do największych atrakcji Roztoczańskiego Parku Narodowego należą Stawy Echo. W latach 1929 – 1934 na miejscu mokradeł rzeki Świerszcz wytyczono 4 stawy o niewielkiej głębokości do 1,5 m. W ich okolicy prowadzona jest czynna ochrona płazów. 
  • Siedziba dyrekcji Parku znajduje się w niezwykle ciekawym budynku. Jest to pochodzący z XIX wieku, pięknie zdobiony Pałac Plenipotenta, który był siedzibą zarządcy lasów.
Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…