EkologiaGeografiaHobby i pasje

Atrakcje Drawieńskiego Parku Narodowego. Fauna i flora Pojezierza Drawskiego

Drawieński Park Narodowy utworzony został w 1990 roku (podobnie jak Poleski Park Narodowy) i znajduje się na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego (znajduje się tu także Woliński Park Narodowy), wielkopolskiego (funkcjonuje tu również Wielkopolski Park Narodowy) i lubuskiego (leży tu także Park Narodowy „Ujście Warty”). Jego obecna powierzchnia wynosi 11 535,66 ha.

Park obejmuje doliny rzek Drawy oraz jej dopływu Płocicznej, a także część Puszczy Drawskiej. Lasy zajmują aż 83% Parku i w większości są to lasy bukowe oraz dębowo- bukowe. 10% zajmują zbiorniki wodne z największymi rzekami przepływającymi przez Park: Drawą i Płociczną, a także 20 jeziorami, wśród nich jeziorem Drawsko, Czarnym i Ostrowiec.

Rośliny i zwierzęta Drawieńskiego Parku Narodowego 

W Parku występuje blisko 900 gatunków roślin naczyniowych i 180 mszaków, a także 16 gatunków glonów. Według botaników do największych skarbów Pojezierza Drawskiego należą chamedafne północna, lipiennika Loesela i wełnianka delikatna.

Cechą wyróżniającą faunę Drawieńskiego Parku Narodowego jest wysoka liczebność gatunków typowych dla puszczy. Warto tu wskazać przede wszystkim motyle, ważki i chruściki. Wśród ssaków dominują bobry, wydry (które są symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego umieszczonym w jego logo) i nietoperze. W Parku żyją również rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki ptaków, m.in. kania ruda, bielik i bocian czarny. W jeziorach i rzekach również egzystują zagrożone gatunki ryb jak troć jeziorowa, pstrąg potokowy czy głowacz białopłetwy.

Drawieński Park Narodowy  – ciekawostki 

Na terenie Parku wyznaczono trasy piesze (w sumie około 90 km), rowerowe (około 70 km), a nawet konne (około 40 km). Wszystkie one prowadzą do najciekawszych miejsc Pojezierza Drawskiego.

  • Bardzo ciekawym miejscem na Pojezierzu Drawskim jest jezioro Czarne, które należy do zaledwie trzech jezior meromiktycznych w Polsce, czyli takich, w których wody w trzech warstwach (przypowierzchniowej, środkowej i dennej) nie mieszają się ze sobą.
  • Dla miłośników architektury do najciekawszych miejsc Pojezierza Drawskiego należeć będzie na pewno kościół gotycki w miejscowości Drawno, w którym znajduje się ołtarz z końca XVII wieku.
  • Spływ kajakowy Drawą to jedna z największych atrakcji Pojezierza Drawskiego. Na trasie liczącej aż około 40 km można podziwiać bogatą faunę i florę Parku.

Najciekawsze miejsca Drawska Pomorskiego 

Największą miejscowością na Pojezierzu Drawskim jest Drawsko Pomorskie, które powstało już w VII wieku. Do najciekawszych zabytków Drawska Pomorskiego należą:

  • Pozostałości murów obronnych, które otaczały miasto.
  • Gotycki Kościół Zmartwychwstania Pańskiego z XIV wieku. 
  • Od 1946 roku na południe od miasta funkcjonuje poligon wojskowy, jeden z największych w Europie, który zajmuje aż 36 hektarów.

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…