GeografiaHistoriaHobby i pasje

Co kryje w sobie Wielkopolski Park Narodowy?

Historia Wielkopolskiego Parku Narodowego sięga czasów przedwojennych. Wtedy to prof. Adami Wodiczko określił teren przyszłego Parku jako żywe muzeum przyrody. Park utworzony został jednak dopiero w 1957 roku.

Park położony jest nad Wartą, na południe od Poznania i obejmuje obecnie powierzchnię 7 584 ha. Jego symbolem znajdującym się w logo jest puszczyk zwyczajny (Strix aluco). Puszczyk przedstawiony jest na gałęzi dębu. Na terenie Wielkopolskiego Park Narodowego wyznaczono 18 obszarów ochrony ścisłej obejmujący m.in. ostoje ptaków, bory czy krajobraz jeziorny.

Rośliny i zwierzęta Wielkopolskiego Parku Narodowego 

Świat roślin Wielkopolskiego Parku Narodowego jest niezwykle bogaty. Występuje tu m.in. ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, ok. 150 gatunków mszaków i 500 glonów. Spośród nich 55 gatunków to rośliny chronione. Szczególnie ciekawe w parku są bory sosnowe, które zachowały się w pierwotnym stanie, nietknięte ręka człowieka.

Jeśli chodzi o faunę, to lasy parku obfitują w bardzo wiele gatunków chrząszczy, a do chronionych należą kozioróg dębosz i jelonek rogacz. Wśród ssaków warto wymienić najmniejszych przedstawicieli tej gromady, czyli ryjówki. Można tu też spotkać borsuka, lisa i kunę. Wśród rzadkich gatunków ptaków w parku można zaobserwować zimorodka, dzięcioła czarnego i czaplę. 

Atrakcyjne szlaki turystyczne Wielkopolskiego Parku Narodowego

Jak w każdym parku narodowym, tak i w wielkopolskim wyznaczono szlaki turystyczne. Oto kilka ciekawych tras:

  • Szlak czerwony, to trasa biegnąca brzegiem Jeziora Góreckiego i prowadzi właściwie przez samo serce parku. Liczy w sumie 14 km, a kończy się przy stacji PKP Puszczykowo
  • Żółty szlak imienia Bernarda Chrzanowskiego ma blisko 12 km. Jest to jeden z najstarszych szlaków parku, a na jego trasie znajdują się trzy obszary ochrony ścisłej.
  • Do najwyższego wzniesienia Wielkopolskiego Parku Narodowego, czyli Sosnowej Góry (132 m n.p.m.) dotrzeć można szlakiem niebieskim. Po drodze mija się rezerwat Jezioro Kociołek, który powstał w celu ochrony samego jeziora oraz lasów porastających jego brzegi.

Najciekawsze miejsca Wielkopolskiego Parku Narodowego 

Na terenie parku znajduje się wiele tajemniczych i ciekawych miejsc, które warto odnaleźć na mapie turystycznej i koniecznie odwiedzić.

  • Na Jeziorze Góreckim znajduje się urokliwa Wyspa Zamkowa, na której podziwiać można ruiny zameczku należącego do Klaudyny Potockiej, wybudowanego w 1825 roku. Zameczek został zniszczony w trakcie Powstania Listopadowego przez wojska pruskie.
  • Miejscem owianym legendą jest Studnia Napoleona, która nazywa się tak, ponieważ podobno pił z niej wodę sam Cesarz Francuzów. Natomiast według legendy raz w roku woda zmienia się w szampana, lecz niestety nikt nie wie kiedy.
  • Kąpielisko Glinianki to miejsce, w którym można się skutecznie schłodzić w upalne dni, a powstało ono w dawnych wyrobiskach gliny, które z czasem wypełniły się wodą.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…