GeografiaHobby i pasje

Potężne klify – atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego

Woliński Park Narodowy założony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Jest to równocześnie pierwszy wodny Park Narodowy w Polsce o powierzchni 10 937 ha.

Symbolami Wolińskiego Parku Narodowego znajdującymi się w jego logo są przedstawiciele świata fauny i flory. Na pierwszym planie umieszczony został bielik zwyczajny, a nieco pod nim znajduje się mikołajek nadmorski. Są to przedstawiciele gatunków chronionych żyjących na terenie parku. Niewątpliwe jednak tym, co wyróżnia Woliński Park Narodowy, są ogromne klify nadmorskie.

Zobacz także: Słowiński Park Narodowy – wydmy, zwierzęta, atrakcje.

Zwierzęta i rośliny Wolińskiego Parku Narodowego 

Na wyspie Wolin występuje wiele roślin chronionych. Można tu wymienić przede wszystkim rokitnika zwyczajnego porastającego klify czy makroglony (np. brunatnice i krasnorosty) zamieszkujące piaszczyste dno Bałtyku.

Przez Woliński Park Narodowy przebiega główny szlak migracji ptaków, stąd na terenie parku stwierdzono występowanie aż 230 gatunków tych zwierząt. Część z nich to gatunki chronione, takie jak muchołówka mała czy wodniczka.

Największe atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego

Tym co wyróżnia Wolin spośród innych parków narodowych są niewątpliwie klify, a największe z nich osiągają aż 93 metry wysokości. Na terenie parku atrakcje dla siebie znajdą też miłośnicy historii. Na pewno największą z nich jest mini muzeum zlokalizowane w bunkrze z czasów II wojny światowej. Można tam poznać historię tajnej broni Hitlera – rakiet V-3, których testy przeprowadzano właśnie na wyspie Wolin. 

Warto też odwiedzić Grodzisko Lubin, czyli pozostałości po grodzie, który zbudowany został około X wieku. W jego centralnym miejscu znajdują się ruiny najstarszego kościoła w Polsce.

Szalki turystyczne Wolina

W Wolińskim Parku Narodowym wyznaczonych zostało wiele malowniczych szlaków turystycznych. Do najciekawszych i najpiękniejszy należą:

  • Szlak czerwony ze wsi Wisełka (gdzie zobaczyć można domy z XIX wieku i piękną plażę) do latarni morskiej Kikut. Jest to bardzo ciekawy obiekt. Z jednej strony jego konstrukcja jest najniższa na polskim wybrzeżu (ok. 18 metrów), ale ustawiona jest na wysokim, 75-metrowym klifie, dzięki czemu wysokość światła tej latarni umiejscowiona jest najwyżej ze wszystkich latarni w Polsce.
  • Szlak niebieski liczy 26 km i prowadzi przez piękne Jezioro Turkusowe i punkty widokowe na Zielonce oraz Piaskowej Górze. 
  • Na trasie szlaku zielonego znajduje się duża atrakcja Wolińskiego Parku Narodowego – zagroda żubrów, w której ze specjalnej ścieżki można obserwować te wyjątkowe zwierzęta.

Fot. Adobe stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…