GeografiaHobby i pasje

Wodospady i połoniny – największe atrakcje Bieszczad

Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku w celu ochrony przyrody w najwyżej położonych terenach polskiej części Karpat Wschodnich. Jego powierzchnia wynosi 29 202 ha, co czyni go trzecim co do wielkości Parkiem Narodowym w Polsce.

Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica (1346,2 m n.p.m.). Kolejne polskie szczyty Bieszczad według wysokości to Wielka Rawka (1307 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Największe atrakcje można zobaczyć, wędrując bieszczadzkimi szlakami. Prowadzą one na poszczególne szczyty Bieszczad, oferując po drodze piękne widoki. Najpopularniejsze szlaki to niebieski i czerwony (oba prowadzą na Tarnicę) oraz żółty, który wiedzie na Połoninę Wetlińską.

Zobacz także: Gorczański Park Narodowy: atrakcje, zwierzęta i rośliny

Bieszczadzkie połoniny i wodospady

Połoniny i wodospady to jedne z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Połonina to wysokogórska łąka, na której niegdyś mieszkańcy gór wypasali stada owiec. Połoniny zachwycają ogromną przestrzenią i pięknymi widokami. Do najchętniej odwiedzanych należą połonina Bukońska i Caryńska. 

Bieszczadzkie wodospady nie imponują może rozmiarami, ale są niezwykle urokliwie położone, a do najpiękniejszych należą wodospady na Potoku Czarków Młyn, na potoku Hulskim i potoku Dynysów.

Bieszczadzki Park Narodowy – zwierzęta i rośliny

W Bieszczadach żyje największa populacja niedźwiedzia brunatnego i druga co do wielkości (po Białowieży) populacja żubrów. Poza tym spotkać tam można rysia, który jest symbolem Parku umieszczonym w jego logo. 

Przyroda Bieszczad jest unikatowa w skali światowej, dlatego 11% powierzchni Parku Narodowego w Bieszczadach wpisane zostało w 2021 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Bieszczad

Solina to jedno z najbardziej znanych miejsc w Bieszczadach. To tam znajduje się ogromna zapora wodna o wysokości 82 m, długości 664 m i imponującej wadze 2 mln ton. 

Dwie duże bieszczadzkie atrakcje, szczególnie dla dzieci związane są z koleją. Pierwszą z nich jest kolej wąskotorowa nazywana Bieszczadzką Kolejką Leśną. Powstała w połowie XIX wieku jako transport dla ścinanych drew i działała aż do 1994 roku, a obecnie jest atrakcją turystyczną. Drezyny bieszczadzkie to z kolei specjalne platformy ustawiane na szynach, które napędzane są siła mięśni nóg.

Bieszczady – co warto zobaczyć? 

Bieszczady oferują wiele miejsc wartych zobaczenia:

  • W Bieszczadach znajduje się największy park ciemnego nieba, czyli jedno z najciemniejszych miejsc w Europie, gdzie w bezchmurną noc widać około 7000 gwiazd.
  • Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się najdalej wysunięty na południe punkt Polski – szczyt Opołonek.
  • Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu pochodzące z XVIII wieku.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
Hobby i pasjePlan na zdrowieZdrowie

Plusy i minusy wegetarianizmu – o czym warto pamiętać?

Zalety wegetarianizmu trudno przecenić. Jest to dieta prozdrowotna, cenna również dla…
HistoriaHobby i pasje

Inspiracje: Jerzy Kukuczka – himalaista, który połączył wytrwałość z odwagą

Jerzy Kukuczka był ponadprzeciętnym himalaistą. O tej wyjątkowości świadczą nie tylko…