Relacje społeczneWiedzieć więcej

Czym jest prokrastynacja i jak sobie z nią poradzić?

Prokrastynacja, czyli odkładanie zadań na później to prosta droga do wielu życiowych porażek, zwiększonej ilości stresu i poczucia przytłoczenia. Zamiast zaczynać zadania tuż przed deadlinem, sprawdź, jak lepiej planować swój czas. 

Przyczyną prokrastynacji rzadko kiedy jest szeroko rozumiane lenistwo. Za wiecznym odkładaniem rzeczy na później czasami stoi strach, czasami obawy, perfekcjonizm…  

Prokrastynacja – co to?

 Prokrastynacja to najprościej mówiąc odkładanie na później. Definicja prokrastynacji zwraca uwagę, że nie chodzi jednak po prostu o powolne działanie, ale o odwlekanie czynności, których wykonywać nie lubimy, boimy się, nie mamy na nie ochoty. Prokrastynacja to nie choroba, ale pewnego rodzaju skłonność, która może dotyczyć zarówno bardzo poważnych zagadnień, jak i banalnych czynności.  

Przyczyny prokrastynacji

Prokrastynacja może oczywiście wiązać się z depresją, która wywołuje ogólną niechęć do działania. Bardzo często jednak przyczyny prokrastynacji są zupełnie inne. Co takiego sprawia, że odkładamy różnego rodzaju zadania i ważne obowiązki na później?

  • Bo skupiamy się na problemach, jesteśmy niepewni własnych kompetencji, wątpimy we własne siły. 
  • Bo boimy się porażki, więc za wszelką cenę jej ryzyko odsuwamy w czasie. 
  • Bo nie lubimy konfrontować się z rzeczywistością.
  • Bo chcemy być perfekcyjni. 
  • Bo mamy problem z listą priorytetów i najważniejsze zadania odkładamy na później. 
  • Bo trudno nam się skoncentrować i mija bardzo dużo czasu, zanim zaczniemy właściwe działanie. Dopiero deadline nas mobilizuje. 

Prokrastynacja – jak z nią walczyć? 

Trudno mówić o jakimś konkretnym leczeniu z prokrastynacji, aczkolwiek z pewnością można z nią walczyć i to na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, co to prokrastynacja, zaakceptować, że ma się z nią problem i określić jego przyczyny. W zależności od tego, co powoduje, że masz problem z realizacją konkretnych zadań, pomóc mogą różne techniki. Jak sobie radzić z prokrastynacją?

  • Ustal priorytety – podziel zadania w ciągu dnia na te, które musisz wykonać koniecznie; te, które dobrze byłoby zrobić w międzyczasie i te, których się podejmiesz, jak zostanie ci czas. Planuj dzień, tydzień, miesiąc, kwartał, to ułatwi codzienną organizację. 
  • Planuj i zarządzaj swoim czasem, zadbaj o rutynę, pilnuj czasu na pracę i odpoczynek, staraj się ich nie mieszać. Będzie ci łatwiej utrzymać właściwy rytm pracy.
  • Zastanów się, dlaczego nie lubisz czegoś robić. Spróbuj obudować nielubianą czynność, lepiej cię nastrajającymi zadaniami przybliżającymi cię do celu. Zaczynaj od najtrudniejszych wyzwań w ciągu dnia. 
  • Myśl pozytywnie: zamiast skupiać się na ryzyku, wizualizuj pozytywne rozwiązanie i kroki, które cię do niego zaprowadzą.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…