Gospodarka i finanseRelacje społeczne

Założenia filozofii kaizen. Jak można walczyć z prokrastynacją?

Filozofia kaizen stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jest to bowiem jedna z technik samorozwojowych, która jednocześnie pomaga walczyć z prokrastynacją i chroni przed słomianym zapałem. 

Kluczem do filozofii kaizen jest przede wszystkim stałość i ulepszanie. Jak to działa? Sprawdź! 

Filozofia kaizen – na czym polega?

Kaizen po japońsku oznacza ulepszenie i to słowo to klucz do całego sposobu myślenia. Chodzi o stosowanie metody małych kroków, które w ramach regularnie powtarzanego procesu prowadzą nas do stopniowej poprawy określonych umiejętności, nabywania nowych kompetencji, odnoszenia sukcesów w konkretnej dziedzinie.

Dlaczego kaizen stało się tak popularne?

Jednym z poważnych problemów ludzi XXI wieku okazała się prokrastynacja, a więc tendencja do okładania trudnych i nieprzyjemnych obowiązków na możliwie daleki termin. Filozofia kaizen zaś pozwala z tymi problemami walczyć. Jak?

  • Zamiast budować wielkie plany i natychmiast narzucać sobie wykonanie planu w 100%, kaizen sugeruje rozpocząć od 0,05% wysiłku, ale powtarzanego codziennie. Z każdym kolejnym dniem będzie się on powiększał, dając znacznie lepsze efekty. 
  • Kaizen widzi pracę, projekt, naukę jako proces. Nie wymaga więc, abyś natychmiast się czegoś nauczyć, lepiej założyć, że na naukę danego języka dajemy sobie 3 lata, a nie rok, ale codziennie wykonujemy mały krok w tym kierunku. Kiedy powinie nam się noga, przydarzy błąd, łatwiej nam będzie pokonać nieprzyjemne uczucie i iść dalej po swoje.  

Najmniejszy wysiłek ponawiany każdego dnia

Wielkie projekty są super, ale często upadają po jednym dniu. To jak z bieganiem: wiele osób na pierwszy bieg narzuca sobie 5 km w sprinterskim tempie. Efekt? Po kilometrze pojawia się zadyszka, kolka, ból kolana i cały projekt wielkiego biegania często bierze w łeb. Co mówi filozofia kaizen? Dziś pokonaj 20 minut, zrób minutę marszu, minutę biegu. Każdego dnia wykonuj ten niewielki, krótki wysiłek. Jeśli będziesz mieć ochotę, wydłuż go albo skróć czas marszu. Efekt? W ciągu miesiąca rzetelnej pracy możesz swobodnie przygotować się do biegu na 5 km. Zasada przy każdej innej aktywności jest taka sama: rób codziennie krok, choćby najmniejszy, ale go rób!

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…