Gospodarka i finanseRelacje społeczne

Założenia filozofii kaizen. Jak można walczyć z prokrastynacją?

Filozofia kaizen stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jest to bowiem jedna z technik samorozwojowych, która jednocześnie pomaga walczyć z prokrastynacją i chroni przed słomianym zapałem. 

Kluczem do filozofii kaizen jest przede wszystkim stałość i ulepszanie. Jak to działa? Sprawdź! 

Filozofia kaizen – na czym polega?

Kaizen po japońsku oznacza ulepszenie i to słowo to klucz do całego sposobu myślenia. Chodzi o stosowanie metody małych kroków, które w ramach regularnie powtarzanego procesu prowadzą nas do stopniowej poprawy określonych umiejętności, nabywania nowych kompetencji, odnoszenia sukcesów w konkretnej dziedzinie.

Dlaczego kaizen stało się tak popularne?

Jednym z poważnych problemów ludzi XXI wieku okazała się prokrastynacja, a więc tendencja do okładania trudnych i nieprzyjemnych obowiązków na możliwie daleki termin. Filozofia kaizen zaś pozwala z tymi problemami walczyć. Jak?

  • Zamiast budować wielkie plany i natychmiast narzucać sobie wykonanie planu w 100%, kaizen sugeruje rozpocząć od 0,05% wysiłku, ale powtarzanego codziennie. Z każdym kolejnym dniem będzie się on powiększał, dając znacznie lepsze efekty. 
  • Kaizen widzi pracę, projekt, naukę jako proces. Nie wymaga więc, abyś natychmiast się czegoś nauczyć, lepiej założyć, że na naukę danego języka dajemy sobie 3 lata, a nie rok, ale codziennie wykonujemy mały krok w tym kierunku. Kiedy powinie nam się noga, przydarzy błąd, łatwiej nam będzie pokonać nieprzyjemne uczucie i iść dalej po swoje.  

Najmniejszy wysiłek ponawiany każdego dnia

Wielkie projekty są super, ale często upadają po jednym dniu. To jak z bieganiem: wiele osób na pierwszy bieg narzuca sobie 5 km w sprinterskim tempie. Efekt? Po kilometrze pojawia się zadyszka, kolka, ból kolana i cały projekt wielkiego biegania często bierze w łeb. Co mówi filozofia kaizen? Dziś pokonaj 20 minut, zrób minutę marszu, minutę biegu. Każdego dnia wykonuj ten niewielki, krótki wysiłek. Jeśli będziesz mieć ochotę, wydłuż go albo skróć czas marszu. Efekt? W ciągu miesiąca rzetelnej pracy możesz swobodnie przygotować się do biegu na 5 km. Zasada przy każdej innej aktywności jest taka sama: rób codziennie krok, choćby najmniejszy, ale go rób!

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…