Hobby i pasjeWiedzieć więcej

Kaizen – filozofia małych kroków. Jak ją zastosować na co dzień?

Filozofia kaizen zakłada, że małymi krokami możesz dojść do doskonałości. Nie liczy się, jak wiele wysiłku na szalę rzucisz pierwszego dnia, ale na ile konsekwentnie będziesz działać przez tydzień, miesiąc, rok…

Techniki kaizen świetnie sprawdzają się przy doskonaleniu się w przedmiotach trudnych, przy kompetencjach, których nabycie wymaga czasu. 

Filozofia kaizen – małymi krokami ku doskonałości

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas, młodszych i starszych, błędów jest hurraoptymizm, rzucanie się z całą dostępną energią do nauki czegoś, realizacji jakiegoś projektu. Niestety bardzo często okazuje się, że ten zbyt duży początkowy wysiłek sprawia, że szybko się zniechęcamy, brakuje nam paliwa na dalszą jazdę. Japońska filozofia kaizen działa trochę jak lejce, którymi możemy kontrolować własne zapędy.  

Technika kaizen – na czym to polega w praktyce?

Techniki kaizen mogą być bardzo różne, ale wszystkie opierają się na założeniu, że lepsze są małe kroki wykonywane z dnia na dzień, sukcesywnie przez miesiąc, niż dwa wielkie skoki, których trzeciego dnia już nie jesteś w stanie powtórzyć. Filozofia kaizen to ćwiczenia samorozwoju, które uczą planować własny wysiłek i konsekwentnie z nim trwać. 

Uczysz się nowego języka?

  • Postaw na kontakt z nim codziennie, choćby przez 10 minut. 
  • Trzymaj się konsekwentnie tej minimalnej wartości. 
  • Jeśli poczujesz, że codziennie możesz dodać jeszcze 5 minut – zrób to. 
  • Zamiast trzech sesji po godzinie w tygodniu, rozbij te 180 minut na  7 dni w tygodniu. 
  • Unikniesz zapominania, wyrobisz w sobie nawyk regularnego czytania, słuchania, pisania. Dzięki temu osiąganie kolejnych etapów nauki stanie się prostsze. Cały czas stymulowana będzie twoje krótko- i długotrwała pamięć. 

Zajęcia z samorozwoju

Japońska filozofia kaizen uczy nie tylko regularności i konsekwencji, ale kształtuje upór i wytrzymałość, to zaś z kolei buduje siłę wewnętrzną niezbędną do osiągania długofalowych celów. Nie mniej ważne jest w technice kaizen dzielenie zadania na etapy, mniejsze odcinki, punkty kontrolne. Dzięki temu mamy poczucie zdobywania mniejszych szczytów, a to ułatwia wytrwanie na drodze do tego najwyższego.