EkologiaGeografiaHobby i pasje

Tatrzański Park Narodowy – atrakcje nie tylko w Morskim Oku

Tatrzański Park Narodowy jest jednym ze starszych w Polsce, a założony został w 1955 roku. Dłuższą historię mają tylko Parki Narodowe Pieniński, Białowieski i Świętokrzyski. W logo Tatrzańskiego Parku Narodowego umieszczony został jego symbol – kozica stojąca na krawędzi skały.

Już w II połowie XIX dostrzegano potrzebę ochrony przyrody Tatr, a ówczesne władze wydały zakaz wyłapywania zwierząt żyjących tych górach. W 1947 roku utworzony został obszar ochronny, który siedem lat później przekształcony został w Tatrzański Park Narodowy. W momencie utworzenia Parku Tatry były bardzo zdewastowane, a przyroda w opłakanym stanie.

Rośliny i zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego

Po wielu latach udało się odbudować tatrzańską przyrodę. Flora tego obszaru charakteryzuje się tzw. piętrowością. I tak od najniższego piętra mamy:

  • piętro regla dolnego, gdzie rosną lasy świerkowe, bukowe i jodłowe;
  • piętro regla górnego porastane prawie wyłącznie przez bór świerkowy;
  • piętro kosodrzewiny nosi swoją nazwę ze względu na dominację tej rośliny;
  • piętro hal oferuje bogatą roślinność alpejską jak goździk lodowcowy czy sasanka alpejska
  • piętro turni to już niewiele roślin, ale spotkać można jaskra lodnikowego czy goryczkę przezroczystą.

A jakie zwierzęta żyją w Tatrzańskim Parku Narodowym? Trzeba tu wskazać przede wszystkim kozicę tatrzańską i świstaka tatrzańskiego. Są to tzw. endemity, czyli zwierzęta, które poza Tatrami nie występują nigdzie na świecie, ewentualnie pojawiają się tam bardzo nielicznie. Do najbardziej charakterystycznych zwierząt dla Tatrzańskie Parku Narodowego należą też orzeł przedni, ryś czy niedźwiedź brunatny. 

Szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy oferuje wiele interesujących szlaków turystycznych. W sumie wyznaczono aż 275 km tras o różnym poziomie trudności. Najbardziej wymagający jest niewątpliwe szlak prowadzący Wyżyną Miętusia Kira do Krzyżnego, którego przejście zajmuje ponad 30 godzin. Najtrudniejszym i bardzo niebezpiecznym odcinkiem jest fragment prowadzący na Orlą Perć. Żeby go przejść, trzeba korzystać z łańcuchów, specjalnych klamer i drabinek. Jest to najbardziej wymagający szlak nie tylko Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale  w ogóle w polskich górach.

Jednym z najpopularniejszych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym jest ten prowadzący do Morskiego Oka. Jest to największe tatrzańskiego jezioro, uważane też za najpiękniejsze. Turyści najczęściej wyruszają do niego z Palenicy Białczańskiej, skąd prowadzi prosta trasa licząca około 8 km. 

Atrakcje i ciekawostki Tatrzańskiego Parku Narodowego  

Najciekawsze miejsca, jednocześnie najchętniej odwiedzane przez turystów w Tatrach, poza Morskim Okiem są:

  • Dolina Pięciu Stawów Polskich, 
  • Kasprowy Wierch, 
  • Giewont, 
  • Świnica, 
  • Rysy.

Do największych ciekawostek Parku należy stado oswojonych kóz zamieszkujących Dolinę Jagnięcą, które podchodzą bardzo blisko do turystów. 

Ciekawym miejscem w Tatrzańskim Parku Narodowym, które powinni odwiedzić przede wszystkim miłośnicy historii, jest Tomanowa Przełęcz. W czasie II wojny  światowej przez Przełęcz prowadziła ścieżka, która była najpopularniejszą drogą ucieczki z okupowanej Polski.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…