AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia się, jak oszczędzać wodę, prąd i gaz. Sposoby na zmniejszenie zużycia gazu i wody są dość oczywiste, skupmy się więc na tym, jak można oszczędzać prąd.

Oszczędzanie prądu w mieszkaniu jest obecnie szczególnie ważne. W związku z wojną na Ukrainie ceny węgla, który jest niezbędny do wytworzenia prądu, poszybowały w górę. Dlatego też cena prądu jest bardzo wysoka, a w przyszłym roku może być jeszcze wyższa. Wszyscy musimy się zmobilizować do oszczędzania prądu. Jeśli będziesz wiedzieć jak oszczędzać prąd na co dzień, to pomożesz swoim rodzicom. Mniejsze zużycie prądu jest też ważne dla ochrony naszej planety.

Jakie urządzenia wybierać, aby oszczędzać prąd?

Podstawą oszczędzania prądu jest wybór odpowiednich urządzeń. Na to ile dane urządzenie zużywa prądu, wpływ mają dwie rzeczy. Po pierwsze czas jego pracy, a po drugie moc jaką posiada. Im większa moc urządzenia, tym więcej prądu zużywa w trakcie pracy. Kupując nowe urządzenie, warto zwrócić uwagę do jakiej klasy energetycznej należy. Od marca 2021 roku wprowadzono nową klasyfikację. Urządzenia podzielono na siedem grup i oznaczono literami od „A” do „G”, gdzie „A” oznacza urządzenia zużywające najmniej energii, a „G” najwięcej.

Jak skutecznie oszczędzać prąd – zaczynamy od żarówek

Jednym z podstawowych źródeł oszczędności prądu w domu są żarówki. Pierwszy krokiem powinna być wymiana żarówek na energooszczędne albo na świetlówki. Okazuje się, że taka żarówka lub świetlówka daje tyle samo światła, ale zużywa aż pięć razy mniej energii niż żarówka tradycyjna. Żarówki energooszczędne mają jednak drobną wadę – przy częstym włączaniu i wyłączaniu szybciej się zużywają. Dlatego, kiedy wchodzimy do pomieszczenia na chwilę, warto zastanowić się, czy koniecznie trzeba zapalać światło. Obecnie coraz popularniejsze staje się oświetlenie LED-owe. Jest ono co prawda relatywnie droższe przy instalacji, ale za to oszczędność prądu elektrycznego jest bardzo duża. Żarówki LED-owe zużywają osiem razy mniej prądu niż zwykłe żarówki i mają zdecydowanie większą trwałość. 

Jak jeszcze oszczędzać prąd w mieszkaniu? 

Sposobów na to, jak jeszcze oszczędzać na prądzie jest bardzo dużo.

  • Wiele urządzeń ma tzw. tryb czuwania, co możemy poznać po małej świecącej lampce. Niektóre urządzenia mogą w ten sposób zużywać do 100 kWh rocznie, co daje około 60 zł. Warto wtedy stosować listwy z przełącznikami, którymi można odciąć prąd od urządzenia.
  • Ważne jest też odłączanie ładowarek do telefonów od gniazdek. Nawet jeśli nie ładujesz w danym momencie telefonu, będą one zużywać niepotrzebnie prąd.
  • Trzeba pamiętać też o kolejnej ważnej zasadzie – stare i uszkodzone urządzenia zużywają więcej prądu niż nowe.
  • Zmywarki i pralki mają specjalne programy oszczędzające prąd. Trwają one nieco dłużej, ale faktycznie oszczędzają i to nie tylko prąd, ale i wodę.
  • Zmywarki i pralki warto włączać tylko wtedy, kiedy są zapełnione w całości. Napełnione w połowie zużywają tyle samo prądu i wody jak w pełni zapełnione.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…