Ekologia

Nie tylko oszczędzanie wody. Jak świadomie ograniczać pośrednie zużycie wody i jak zmniejszyć swój ślad wodny?

Bezpośrednie zużycie wody, na które mamy największy wpływ stanowi jedynie 3% śladu wodnego na świecie. Ale nawet te drobne codzienne próby oszczędzania wody, jeśli są podejmowane przez wiele osób, mają ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia wody na świecie.

Średnie zużycie wody na osobę w Polsce wynosi 3900 litrów. To dzienna suma bezpośredniego i pośredniego zużycia wody, nazywana śladem wodnym. Największe, bo ponad 90% zużycie wody na świecie przypada na sektor rolniczy, ale każdy z nas ma wpływ na to, ile wody w ciągu jednego dnia i całego roku uda się zaoszczędzić.

Czym jest pośrednie zużycie wody?

Istnieją pojęcia bezpośredniego i pośredniego zużycia wody. Bezpośrednie zużycie wody dotyczy codziennych czynności takich jak mycie zębów, kąpiele, pranie, zmywanie, gotowanie czy podlewanie ogrodu. Pośrednie zużycie wody oznacza wodę, która została użyta na wszystkich etapach produkcji, w procesie przetwarzania produktów i ich transportu, np. żywności, papieru, mebli czy ubrań. Kupując te produkty, pośrednio wpływamy na zużycie wody na świecie.

Jak zmniejszyć zużycie wody?

Zakręcając wodę podczas mycia zębów czy wybierając prysznic zamiast kąpieli w wannie, zmniejszamy bezpośrednie zużycie wody. Na pośrednie zużycie wody masz wpływ:

  • Kupując artykułu o niskim śladzie wodnym, czyli produkty jak najmniej przetworzone. Do oszacowania jaki ślad wodny mają poszczególne produkty służą tabele śladu wodnego
  • Kupując tylko potrzebne rzeczy, bez robienia zapasów, które mogłyby się zmarnować.
  • Zmniejszając ilość wyrzucanego jedzenia poprzez wykorzystywanie wszystkich nadających się do spożycia produktów dostępnych w kuchni.
  • Dając drugie życie przedmiotom i kupując ubrania z drugiej ręki.
  • Kupując u lokalnych producentów lub producentów, którzy wykorzystują zrównoważone procesy produkcyjne.

Sprawdź także: Co zostawia największy ślad węglowy i jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Jak obliczyć swój ślad wodny?

Na twój indywidualny ślad wodny składa się ilość wody zużywana przez ciebie, ale także ta potrzebna do produkcji dóbr i usług, z których korzystasz. To suma m.in. zjedzonego mięsa i produktów zbożowych, liczba wypitych kaw i wziętych kąpieli. Swój ślad wodny możesz obliczyć, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie waterfootprint.org.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…
EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć…
EkologiaGospodarka i finanse

Czym jest greenwashing – definicja i przykłady

Greenwashing w wolnym tłumaczeniu to „zielone mydlenie oczu”, „zielone kłamstwo”, czy…