EkologiaŚwiat wokół nas

Zbiorniki na deszczówkę – sposób na oszczędzanie cennej wody

Sprawdź, jak wykorzystać wodę opadową.

Deszczówka to cenne odnawialne źródło wody, dzięki któremu można oszczędzać pieniądze i pomóc planecie. Można wykorzystać ją nie tylko do podlewania roślin, ale również do mycia samochodu a nawet spłukiwania toalety, bez marnowania wody pitnej.

Nasza planeta jest w tarapatach, nęka ją susza, huragany, ocieplenie klimatu. Ale tak naprawdę, zjawiska te są najtrudniejsze dla ludzi i zwierząt, dlatego zróbmy wszystko, żeby je zatrzymać. Jednym z kroków jest oszczędzanie wody pitnej.

 

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać?

 

Zbieranie deszczówki to ekologiczne rozwiązanie, które pomaga ograniczyć codzienne zużycie wody i zmniejszyć wysokość rachunków. Możemy jej użyć do podlewania ogrodu, nawadniania trawnika, mycia auta, napełniania oczek wodnych i sprzątania. Odpowiednio przefiltrowana deszczówka może zastąpić nawet wodę pitną. Szacuje się, że dzięki odzyskiwaniu deszczówki można zmniejszyć dzienne zużycie wody nawet o 50%. Co ciekawe – ten sposób oszczędzania wody jest bardzo popularny w Europie Zachodniej i Południowej, a także na Ukrainie. Bierzmy dobry przykład od naszych sąsiadów!

 

Rodzaje zbiorników na deszczówkę 

 

W domach i na działkach najczęściej wykorzystuje się beczki na deszczówkę o różnych pojemnościach. Im więcej wody opadowej pozwalają zgromadzić, tym więcej wody można zaoszczędzić. Najprostszym sposobem na jej zbieranie jest połączenie zbiornika z rurą spustową, która odprowadza wodę z rynny.
Do wyboru mamy różne rodzaje zbiorników na deszczówkę:

  • zbiorniki podziemne, które mogą być zakopywane w ziemi lub umieszczane w piwnicy. Gromadzona w nich woda może być odpowiednio filtrowana, a tym samym można wykorzystać ją nie tylko w ogrodzie, ale również w domu;
  • zbiorniki naziemne, które montuje się w zacienionych miejscach, zazwyczaj obok ściany domu lub garażu. Deszczówkę najczęściej czerpie się z kranu zamontowanego na dole zbiornika.

Zobacz także:  Susza – problem nie tylko rolników

 

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…