Susza – problem nie tylko rolników

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Woda jest bardzo cenna, nauczmy się ją oszczędzać

Susza w Polsce. Kolejny rok bez śniegu i opadów to objaw zmiany klimatu i zła wróżba dla rolnictwa i przyrody. We wszystkich województwach w kraju rolnicy przewidują niskie plony, co może podnieść ceny żywności. Skutkami suszy mogą być jednak także trudne do ugaszenia pożary i małe zapasy wody.
Susza, czyli długotrwały okres bez opadów oraz utrzymująca się wysoka temperatura, to warunki niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a w konsekwencji również dla gospodarki. Zapowiedzi polskich meteorologów nie budzą optymizmu. Co gorsza – susze mają pojawiać się coraz częściej i prawdopodobnie będą również coraz dotkliwsze w skutkach.

Długotrwała susza – jakie są jej skutki?

Problem suszy pogłębia się wraz ze zmianami klimatu. Rosnąca temperatura globalna oraz ogromna emisja dwutlenku węgla przyczyniają się do tego, że za jakiś czas cała Europa będzie zmagała się z corocznym niedoborem opadów i niskim stanem wód. Konsekwencje długotrwałej suszy wpłyną przede wszystkim na życie rolników i zmniejszenie plonów, a to z kolei spowoduje wzrost cen żywności w sklepach, a w niektórych regionach świata – klęski głodu. Skutki suszy będą odczuwalne również w postaci pożarów lasów i torfowisk stanowiących ważny element ekosystemu.

Jak radzić sobie z suszą? Wskazówki

W zależności od wielkości strat, dotknięci suszą rolnicy mogą liczyć na dopłaty z budżetu państwa. Z problemem niskich opadów trzeba zmierzyć się również w mniejszej skali. Każdy człowiek powinien świadomie korzystać z wody i oszczędzać ją.

A jak to zrobić?

  • Zamienić kąpiele na krótkie prysznice.
  • Zakręcać wodę podczas mycia zębów.
  • Zamontować zbiorniki na deszczówkę do podlewania przydomowych ogródków.
  • Rośliny podlewać wodą z opłukiwania warzyw, owoców czy naczyń (woda bez detergentów).
  • Ograniczać spożycie mięsa, zwłaszcza że przemysł mięsny wykorzystuje ponad połowę światowych zasobów wody.

Zobacz także:  Jak dbać o środowisko na dużą i mniejszą skalę?

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');