BiologiaWiedzieć więcej

Sukulenty – rośliny gruboszowate

Rośliny dla zapominalskich

Sukulenty (rośliny gruboszowate) to grupa kserofitów. Są to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody, wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych. Wielu przedstawicieli sukulentów uprawia się jako rośliny ozdobne. 
Przystosowania sukulentów do suszy:

  • Możliwość gromadzenia zapasów wody w okresach, kiedy jest ona dostępna w mięsistych organach (łodydze, liściach, korzeniach). Organy te zawierają miękisz wodny (tkankę wodną). Organy zawierające tkankę wodną są grube i mięsiste, często walcowate lub kuliste. 
  • Sukulenty bardzo oszczędnie gospodarują wodą. Cechują się bardzo małymi stratami wody – ich transpiracja jest silnie zredukowana. Dzieje się tak za sprawą małej powierzchni (liści i rozgałęzień).
  • Systemy korzeniowe sukulentów są zwykle płytkie, ale bardzo rozległe. W czasie suszy końce korzeni zamierają, ale w krótkim czasie w przypadku kontaktu z wodą się rozwijają i są w stanie bardzo wydajnie ją pobierać z dużej powierzchni. 
  • Sukulenty cechują się spowolnionym metabolizmem, co sprawia, że ich produkcja materii organicznej i wzrost są bardzo słabe. 

Popularne odmiany roślin gruboszowatych to agawa, aloes, kaktus, grubosz, wilczomlecz, litops (żywe kamienie). Sukulenty zrobiły się bardzo modne w domach, ponieważ są to idealne rośliny dla zapracowanych, a także dla wszystkich zapominalskich, którzy nie pamiętają o podlewaniu kwiatków!

Fot: pexels.com

Polecane artykuły
AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i…
AktualnościWiedzieć więcej

Jak w 2021 roku będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Próbny egzamin ósmoklasisty już za tobą? A może czeka cię on…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Jak liczyć punkty do liceum i innych szkół ponadpodstawowych?

Przelicznik punktów do liceum wymaga uwzględnienia zarówno wyników z poszczególnych części…