BiologiaWiedzieć więcej

Sukulenty – rośliny gruboszowate

Rośliny dla zapominalskich

Sukulenty (rośliny gruboszowate) to grupa kserofitów. Są to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody, wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych. Wielu przedstawicieli sukulentów uprawia się jako rośliny ozdobne. 
Przystosowania sukulentów do suszy:

  • Możliwość gromadzenia zapasów wody w okresach, kiedy jest ona dostępna w mięsistych organach (łodydze, liściach, korzeniach). Organy te zawierają miękisz wodny (tkankę wodną). Organy zawierające tkankę wodną są grube i mięsiste, często walcowate lub kuliste. 
  • Sukulenty bardzo oszczędnie gospodarują wodą. Cechują się bardzo małymi stratami wody – ich transpiracja jest silnie zredukowana. Dzieje się tak za sprawą małej powierzchni (liści i rozgałęzień).
  • Systemy korzeniowe sukulentów są zwykle płytkie, ale bardzo rozległe. W czasie suszy końce korzeni zamierają, ale w krótkim czasie w przypadku kontaktu z wodą się rozwijają i są w stanie bardzo wydajnie ją pobierać z dużej powierzchni. 
  • Sukulenty cechują się spowolnionym metabolizmem, co sprawia, że ich produkcja materii organicznej i wzrost są bardzo słabe. 

Popularne odmiany roślin gruboszowatych to agawa, aloes, kaktus, grubosz, wilczomlecz, litops (żywe kamienie). Sukulenty zrobiły się bardzo modne w domach, ponieważ są to idealne rośliny dla zapracowanych, a także dla wszystkich zapominalskich, którzy nie pamiętają o podlewaniu kwiatków!

Fot: pexels.com

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…