Ekologia

Tabele śladu wodnego. Przykłady wartości śladu wodnego dla różnych produktów

Ślad wodny to wskaźnik zużycia wody dla poszczególnych dóbr i usług, który może zostać przedstawiony za pomocą tabeli. Tabele śladu wodnego pomagają zobrazować, ile wody zużywa się w poszczególnych sytuacjach do wytworzenia produktów, na wszystkich etapach jego powstawania. To cenna informacja dla nas. Kupujmy i korzystajmy z tych dóbr świadomie i odpowiedzialnie. Nie marnujmy ich i wody.

Statystyki najczęściej pokazują jedynie bezpośrednie zużycie wody. Dzięki tabelom śladu wodnego łatwiej uzmysłowić sobie, ile wody tak naprawdę potrzebne jest do produkcji różnych towarów i porównać te dane, np. w obrębie danej kategorii produktów.

Sprawdź także: Co to jest ślad wodny?

Czym jest tabela śladu wodnego?

Tabela śladu wodnego to przedstawienie sumy bezpośredniego i pośredniego zużycia wody. Wartości znajdujące się w tabeli mogą być liczone dla pojedynczego procesu produkcyjnego danego produktu, dla całej międzynarodowej firmy lub dla kraju, ale również dla pojedynczej osoby. Dzięki nim łatwiej zrozumieć, do jakich celów i w jakich ilościach zużywane są zasoby słodkiej wody.

Jaki jest ślad wodny Polski?

Do tabeli śladu wodnego trafia zawsze suma wody zużytej do produkcji dóbr i usług konsumowanych przez ludność danego kraju w ciągu jednego roku. Składa się z wewnętrznego (woda pochodząca z zasobów danego kraju) i zewnętrznego śladu wodnego (to woda pochodząca z zasobów znajdujących się w innych krajach). Polska zostawia roczny ślad wodny w wysokości 54 km², z czego ¼  to woda zużywana poza granicami państwa.

Przykładowe tabele śladu wodnego

Największe zużycie wody występuje w rolnictwie oraz przemyśle. Poniższe tabele przedstawiają zależność między rodzajem produktu, a ilością wody potrzebną do jego wyprodukowania.

Rodzaj mięsa Ślad wodny na 1 kg mięsa
wołowina 15400 litrów
wieprzowina 6000 litrów
drób 4330 litrów
Kategoria produktu Ślad wodny na 1 sztukę odzieży
sukienka 2000 litrów
bawełniana koszulka 2500 litrów
spodnie jeansowe 10000 litrów
skórzane buty 14500 litrów
Kategoria produktu Ślad wodny na 1 kg żywności
pomidor 214 litrów
sałata 240 litrów
banan 790 litrów
jabłko 822 litry
makaron 1850 litrów
ryż 2500 litrów

Rys. Adobe Stock