Ekologia

Co to jest ślad wodny? Jakie ma znaczenie dla planety i jak możemy go ograniczyć?

Ślad wodny to kolejne kryterium wpływu człowieka na środowisko. Analogiczne jak ślad węglowy wskazuje na zużycie i emisję gazów cieplarnianych, tak ślad wody wskazuje, ile wody zużywamy nie tylko biorąc kąpiel, ale i kupując określone produkty. 

Wysokość śladu wodnego jest nie mniej istotna od śladu węglowego, ponieważ zbyt wysokie zużycie wody (przede wszystkim przez przemysł) przyczynia się w równie dużym stopniu do zmian klimatu. Woda staje się najcenniejszym i deficytowym zasobem naturalnym. Widać to coraz mocniej obserwując choćby coraz częstsze susze hydrologiczne i dramaty w krajach dotkniętych długotrwałą suszą. Ograniczenie przez nas śladu wodnego jest więc wręcz niezbędne.

Ślad wodny – co to?

Ślad wodny określa poziom twojego zużycia wody. Jeśli jednak myślisz, że chodzi tutaj jedynie o kąpiel, mycie zębów, naczyń i tym podobne czynności, jesteś w błędzie. Ślad wodny dzieli się bowiem na:

  • bezpośredni – wynikający z indywidualnego zużycia wody, np. przy gotowaniu, sprzątaniu, kąpieli czy podlewaniu ogrodu; stanowi on około 3% śladu wodnego w skali światowej;
  • pośredni – na który składa się zużycie wody podczas produkcji (na wszystkich jej etapach), transportu czy sprzedaży kupowanych przez nas produktów; stanowi on 97% światowego śladu wodnego. 

Co generuje ślad wodny?

Każdy człowiek, zwierzę, roślina, firma, produkt czy usługa przyczynia się do śladu wodnego. Oznacza to, że nasze zużycie wody wynika przede wszystkim z tego, ile wody potrzeba:

  • podczas uprawy potrzebnych nam roślin, a następnie ich obróbki i przygotowania do sprzedaży, 
  • do hodowli zwierząt i wytworzenia paszy dla nich, a także w dalszych procesach – zanim jako żywność lub odzież produkty zwierzęce trafią na półki sklepowe,
  • do produkcji papieru na zeszyty, w których robimy notatki,
  • do produkcji ubrań, butów i akcesoriów, które kupujemy, 
  • do produkcji kosmetyków, które stoją na naszych półkach, półproduktów spożywczych wypełniających kuchenne szafki itd.  

Jednak oprócz generowania śladu wodnego, możemy go również skracać, np. dokonując odpowiedzialnych wyborów (np. kupując produkty o krótkim/małym śladzie wodnym). 

Różne rodzaje śladu wodnego

Wyróżnia się trzy rodzaje śladu wodnego:

  • zielony ślad wodny – chodzi tutaj głównie o wodę opadową, z której korzystają uprawiane przez nas rośliny;
  • niebieski ślad wodny – to objętość wody powierzchniowej i podziemnej potrzebne do wyprodukowania danego produktu (chodzi o tę, która staje się jego częścią i tę, która wyparowała podczas produkcji),
  • szary ślad wodny – to woda potrzebna  do rozcieńczenia zanieczyszczeń powstałych podczas produkcji, aby nie zagrażały one w bezpośredni sposób środowisku i człowiekowi.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…