Ekologia

Ślad węglowy – co to jest i dlaczego powinien być coraz mniejszy?

Każdy z nas zostawia ślad węglowy. Jedni większy, inni mniejszy. Każdy z nas przyczynia się bowiem do większej lub mniejszej emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery. Ważne zaś, aby ten ślad ograniczać. Dotyczy to nie tylko wielkich firm, ale każdego z nas. 

Każdy z nas, dokonując codziennych wyborów wpływa na to, jak oddziałujemy na środowisko i jaki ślad węglowy bezpośrednio lub pośrednio zostawiamy.  

Co to jest ślad węglowy?

Definicja śladu węglowego obejmuje nie tylko sam węgiel. Chodzi o ilość wszelkiego rodzaju gazów cieplarnianych, które w wyniku naszej ludzkiej działalności emitujemy do atmosfery. Ślad węglowy to pojęcie, które stosuje się, aby ilościowo określić, jak dana działalność, produkcja czy transport wpływają na zmianę i ocieplanie klimatu. Bo to właśnie gazy cieplarniane i ich emisja mają ogromny wpływ na podwyższenie się temperatury na ziemi i zmiany klimatyczne. 

Ślad węglowy – definicja i przykłady

Nie tylko na świecie, ale i w Polsce są już firmy, które deklarują, że w ich wieloletnich planach jest osiągnięcie tzw. neutralności węglowej i w efekcie maksymalne zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. To potrzebna i ważna idea. Dzisiaj jednak każdy z nas może swoimi wyborami przyczyniać się do zwiększania śladu węglowego lub jego zmniejszenia. Przykładowo:

  • ważne jest mądre wybieranie środków transportu. Lecący samolot emituje 285 g CO2 na kilometr na osobę, a pociąg już tylko 14 g CO2. Zamiast lotów międzymiastowych lepiej więc wybrać szybki pociąg, a zamiast samochodu do jazdy po mieście – rower;
  • kupowanie używanych ubrań zamiast nowych ogranicza wielkość śladu węglowego branży tekstylnej, 
  • nie marnowanie jedzenia przekłada się na optymalną produkcję żywności (dostosowaną do potrzeb) i zapobiega nadmiernej emisji gazów towarzyszących tej produkcji,
  • rezygnowanie z mięsa lub zmniejszanie jego spożycia również przekłada się na ograniczenie jego produkcji i towarzyszącej temu emisji gazów. A przemysł mięsny emituje ich bardzo dużo.  Zobacz jak dieta wegetariańska przeciwdziała zmianom klimatu.

Ślad węglowy – co to znaczy dla planety?

Na świecie jest coraz więcej ludzi i ten trend będzie się utrzymywał. Oznacza to, że emisja gazów, jeśli nic z tym nie zrobimy, będzie rosła. To zaś oznacza coraz szybciej postępujące zmiany klimatu, które doprowadzić mogą ostatecznie do katastrofy. Warto więc pomyśleć, co każdy z nas może zrobić, aby jej zapobiec. Sprawdź jak ograniczyć swój ślad węglowy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…