Ekologia

Na czym polega idea zero waste i less waste? Jak być zero waste?

Zero waste to trend znany już od kilku lat. Dla wielu stał się stylem życia. Polega na zmniejszeniu ilości generowanych śmieci, a tym samym na ochronie środowiska poprzez świadome wykorzystanie zasobów naturalnych. Sprawdź, jakie zasady zero waste możesz wdrożyć już dziś, żeby pomóc planecie.

Kształtowanie nawyków zero waste będzie wymagało od ciebie cierpliwości, konsekwencji i systematycznej pracy. Początki mogą być trudne, ale natura będzie ci wdzięczna za każdą drobną zmianę.

Zero waste vs less waste

Zero waste to określenie idei i stylu życia, polegających na ograniczeniu produkcji śmieci – w ideale do zera. Realizuje się go głównie poprzez rozważne zarządzanie zasobami, świadomych zakupach spożywczych i życiu zgodnie z zasadami ekologii. Całkowita redukcja śmieci dla wielu osób wydaje się wprost niemożliwa, bo jak można zupełnie nie produkować śmieci? Dlatego też obecnie większą popularnością cieszy się mniej rygorystyczna idea less waste, czyli po prostu „mniej śmieci” – ograniczenie produkcji trwałych odpadów do niezbędnego minimum.

Sprawdź: Kto zapoczątkował ruch zero-waste.

6R – najważniejsze zasady zero waste

Podstawą idei nie wytwarzania odpadów jest zasada 6R, czyli:

 • Reduce – ograniczaj. Zanim sięgniesz po coś w sklepie, zastanów się czy naprawdę tego potrzebujesz. Im mniej kupujesz, tym mniej produkujesz śmieci.
 • Refuse – odmawiaj. Nie przyjmuj niepotrzebnych rzeczy, gadżetów wręczanych za darmo, jednorazowych opakowań i sztućców czy słomek do napojów.
 • Rot – kompostuj. Kuchnia zero waste nie pozwala na marnowanie żywności. Żywność (z wyłączeniem produktów zwierzęcych) wyrzucaj do bioodpadów lub wykorzystaj do zrobienia nawozu dla roślin.
 • Repair – reperuj. Nie wyrzucaj zepsutych rzeczy, tylko je naprawiaj, a te, których już nie używasz, przekaż innym.
 • Reuse – używaj ponownie. Nadaj zużytym rzeczom drugie życie.
 • Recycle – segreguj i wykorzystuj powtórnie a śmieci oddawaj do recyklingu. Sortowanie odpadów oszczędza zasoby naturalne, zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypiska i zanieczyszczeń trafiających do wody i powietrza.

Jak być zero waste? 6 porad dla początkujących

 1. Pij filtrowaną wodę i zrezygnuj z plastikowych butelek, a kawę na wynos zabieraj do swojego kubka.
 2. Używaj kosmetyków zero waste. Wybieraj szampony i odżywki w kostkach, mydła pakowane w papier lub produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu.
 3. Na zakupy zabieraj własną torbę, nie korzystaj z jednorazowych reklamówek.
 4. Wręczaj innym prezenty zero waste. Zamiast ozdobnych opakowań wybierz dekoracyjny szary papier i papierową taśmę.
 5. Kupuj ubrania z naturalnych materiałów. Swoje niezniszczone ubrania, których już nie nosisz, możesz puścić dalej w świat.
 6. Rób zakupy z wcześniej przygotowaną listą produktów i nie kupuj jedzenia z dużym zapasem, lecz w ilościach dopasowanych do faktycznych potrzeb.
Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…